Hz. Peygamberin sünnetinde çocukluk dönemi ahlak eğitimi
Childhood moral education in the sunnah of the Prophet
- Tez No: 819510
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUD IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son Peygamber Hz. Muhammed'in (sav); hayatına farklı açılardan bakmak, O'nu anlamak ve örnek almak her Müslüman için elzemdir. Hz. Peygamber, kendisine peygamberlik görevi verildikten hemen sonra tebliğ görevine başladı. İnsanları İslam'ın öğretileriyle eğitti. Dolayısıyla O'nun hayatını ve eğitim metodunu iyi anlamamız gerekir. Eğitim faaliyetlerinde çocuklara büyük önem veren onlara sevgi ve şefkatle yaklaşan ve özellikle onları terbiye etme hususunda büyük bir özveriyle hareket eden Nebi (sav), onlara; dürüstlük, yardımseverlik, sevgi, saygı vb. değerleri öğretirdi. Betimsel analiz yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışma, Hz. Peygamberin çocukluk döneminde ahlak eğitimine dair mevcut bilgilerin anlamlandırılması ve betimlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışma da Hz. Muhammed'in (sav) sünnetinin, çocukların ahlaki gelişimine katkısı incelemektedir. Çalışmamız, sünnetin çocuk eğitimindeki önemini, çocuklara verdiği değeri, çocuklara örnek olduğu davranışları ve çocuklara öğrettiği ahlaki ilkeleri konu almaktadır. Ayrıca sünnetin, çocukluk dönemi ahlak eğitimindeki rolünü hem Kur'an hem de hadis kaynaklarına dayanarak ortaya koymaktadır. Tezin amacı, Hz. Peygamberin sünnetinin, günümüzde de çocukların ahlak eğitiminde bir rehber olabileceğini göstermektir. Bu çalışmada; ahlak ve eğitimle ilgili kavramlar açıklanarak, Hz. Peygamberin kişisel özellikleri, gençlere, yetişkinlere ve yaşlılara nasıl bir eğitim verdiği, hangi ortamlarda eğitim verdiği gibi konular incelenmiştir. Ayrıca, yine gelişimsel özellikleri de dikkate alınarak Hz. Peygamberin çocuklara verdiği ahlaki eğitim izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışma; giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is essential for every Muslim to look at the life of the last Prophet, Muhammad, from different perspectives in order to understand him and take him as an example. Right after receiving the prophetic mission, Prophet Muhammad initiated his duty of delivering the message. He educated people with the teachings of Islam. Therefore, it is crucial to comprehend his life and educational methods. Prophet Muhammad (peace be upon him), who attached great importance to children in educational activities, approached them with love and compassion. He showed remarkable dedication in nurturing them and instilling values like honesty, generosity, love, and respect, particularly focusing on their upbringing. This study, which was prepared by using the descriptive analysis method, It is important in terms of understanding and describing the existing information about the moral education of the Prophet in childhood. In this study, It examines the contribution of the Prophet's sunnah to the moral development of children. Our study deals with the importance of circumcision in child education, the value it gives to children, the behaviors it sets an example for children and the moral principles it teaches to children. In addition, it reveals the role of sunnah in childhood moral education based on both the Qur'an and hadith sources. The aim of the thesis is It is to show that the Sunnah of the Prophet can still be a guide in the moral education of children today. In this study, concepts related to morality and education were explained, and topics such as the personal characteristics of Prophet Muhammad, the kind of education he provided to the youth, adults, and the elderly, and the environments in which he conducted education were examined. Furthermore, taking into consideration developmental features, an attempt was made to elucidate the moral education that Prophet Muhammad imparted to children. The study consists of an introduction, two main sections, and a conclusion.