Tasavvufta renk sembolizmi
Color symbolizm in sufism
  1. Tez No: 819514
  2. Yazar: TELVİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmamızda Tasavvufta renk sembolizmini ele aldık. Celâl ve Cemâl aynası olan kainat (makrokozmos), ışığın, renklerin, insan denen“küçük âlemin”(mikrokozmos) yaratılış gizemleriyle beraber; azameti ve korkuyu, zevk ve hayreti bir arada yansıtmaktadır. Tasavvufta renklerin sembolik anlamlarını araştırdık. Tasavvufta haller ve makamlar, insan ruhunun latifeleri, nefis terbiyesinde“ölmeden önce ölmek”, nokta-i süveyda, anasır-ı erbaa, ahlat-ı erbaa ve kemalatın zirvesi olan renksizlik makamı renklerle sembolize edilmekteydi. Birinci bölümde rengin nasıl oluştuğunu, dinimizdeki yerini, İslamiyet'in ana kaynakları olan Kur'an-ı Kerim ve Hadislerde renk konusunu araştırdık. Ayetlerde geçen renklerin anlamlarını ve insan psikolojisi açısından anlamlarını inceledik. İkinci bölümde Tasavvuf ilminde renklerle sembolize edilen letaifleri, insan tabiatının renklerle ifade edildiği anasır-ı erbaa ve ahlat-ı erbaayı, nokta-i süveydayı, nefsin mertebelerini, ölümün renklerini, renkten renge girmeyi, renksizlik makamını ve mutasavvıfların giysi renklerini, sema ayinini ve renkle ifade edilen bazı remizleri araştırdık. Bu çalışmamızda manevi eğitimin Tasavvufî tabirle“İnsan-ı kâmil”olma yolunda geçirdiği aşamaların, renklerle tarifini ele aldık. Giyilen kıyafetlerin, geçirilen hallerin, duyguların renkleri ve sembollerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, we discussed the color symbolism in Sufism. The universe (macrocosm), which is the mirror of Celal and Cemal, together with the creation mysteries of light, colors and the“small realm”(microcosm) called human; it reflects grandeur and fear, pleasure and amazement together. We investigated the symbolic meanings of colors in Sufism. In Sufism, states and positions, the faculties of the human spirit,“die before death”in self-cultivation, dot-i süveyda, anasır-ı erbaa, ahlat-ı erbaa and the maqam of colorlessness, which is the pinnacle of perfection, were symbolized by colors. In the first part, we investigated how color is formed, its place in our religion, and the color issue in the Qur'an and Hadiths, which are the main sources of Islam. We examined the meanings of the colors in the verses and their meanings in terms of human psychology. In the second part, letaifs symbolized by colors in Sufism, anasır-ı erbaa and ahlat-ı erbaa in which human nature is expressed with colors, point-i süveydayi, the levels of the soul, the colors of death, the color of color, the maqam of colorlessness and the colors of the Sufis' clothing and the sema ritual. We researched some of the expressions expressed. In this study, we discussed the stages of spiritual education in the way of becoming“Perfect Human Being”in Sufi terms, with colors. We tried to reveal the colors and symbols of the clothes worn, the states experienced, the emotions.