Mevlâna'nın Mesnevî'sinde renkler
Colors in the Mathnawi of Mevlana
- Tez No: 483846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Mevlana Celaleddin Rumi, büyük Ortadoğu şairi, yaklaşık yedi yüzyıl önce Mesnevi adlı ünlü şiir, kitabında, önemli İslami tasavvufi dersler vermektedir. Mesnevi'nin üzerinde çalışılmış binlerce eski ve yeni eser bulunabilmekte ancak Mesnevi'de renkler hakkında pek çok çahşma yapılmamaktadır. Bu çalışma Mesnevi'de renkler üzerindedir ve amaç, Mevlana'nın düşüncesinde renklerin gerçek ve gizli anlamlarını anlayabilmektir. Bu amaçta, önce Mesnevi'de renkler kelimeleri içeren bütün mısralar çıkartılıp sonra bilimde, tarihte, ülkelerde, farklı kültürlerde, İslam'da, tasavvufta ve özellikle Mevlevi tarikatında renkler anlamları ve sembolizmi yardımı ile her renk incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mevlana Jelaluddin Rumi, great poet of ancient middle east, in his famus poem book of Mathnawi, teaches important lessons about islamic mysticism around seven centuries ago. There are lots of old and recent Works regarding the real meaning of his words but the colors in Mathnawi are not being researched vastly. This research is about colors in Mathnawi and the goal of this project is to realize the true and hidden meaning of colors in teachings of Maulana. In order to do so, first all of the verses containing colors in Mathnawi have been determined and then each color has been analysed separately together with the meaning and symbolism of colors throughout science, history, islamic and other cultures and religions, sufism and specially Mevlevy branch of mysticism.