Atrofik vaginit tedavisinde uzun dönem düşük doz 17- estradiol vaginal tablet uygulamalarinin; klinik etkinliğii̇ ve endometrial sonuçlari
The clinical efficacy and endometrial outcome of long-term low-dose 17-β estradiol vaginal tablet applications in the treatment of atrophic vaginitis
  1. Tez No: 819526
  2. Yazar: DİLEK UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Östrogen yetmezliğine bağlı atrofik vaginiti olan 81 postmenopozal kadın açık kontrollü bir çalışmada 25µ'lık 17β-östradiol ile iki farklı dozda intravaginal olarak tedavi edildi. Hastaların tümü başlangıçta 2 hafta boyunca günlük tedavi edildi. Daha sonra idame tedavisi olarak rastgele ya haftada bir (39 hasta) ya da haftada iki (42 hasta) vaginal uygulamaya toplam bir yıl boyunca devam edildi. Tedavi başlangıcından önce ve tedaviden bir yıl sonra endometrial histopatoloji değerlendirildi. Tedaviden hemen önce ve tedavi izleminde 6. Ve 12. Aylarda subjektif semptomlar, klinik atrofik vaginit bulguları ve östrogen gonoadotropin düzeyleri üzerindeki etkiler saptandı. Tedavi öncesi endometrial biopsilerin hepsi atrofik endometriyumu gösteriyordu. Haftada bir tedavi edilen gruptaki bir yıllık tedaviyi tamamlayan 39 hastadan 33'ünde (%84.6) atrofik endometriyum gözlendi. Sadece 4 (%10.25) hastada hafif proliferatif ve 2(%5.12) hastada proliferatif olmak üzere toplam 6(%15.38) hastada östrogene bağlı hafif endometriyal etkilenme görüldü. İdame tedavisi olarak haftada iki doz rejimi uygulayanlarda ise 35(%83) hastada atrofik endometriyum, 5(%11.9) hastada hafif proliferatif ve 2(%4.76) hastada da proliferatif endometriyum gözlendi. Haftada 2 doz rejimi hemen hemen hastaların tümünde semptomları tümüyle giderirken haftada bir kez tedavi alan grupta hastaların çoğunun hala orta şiddette semptomları vardı. Her iki tedavi rejimi uzun süreli güvenli tedavi sağlamakla birlikte, postmenopozal östrogen yetmezliği ile ilgili ürogenital semptomların ortadan kalkması gözönüne alındığında haftada iki dozluk rejimin haftada bir dozluk tedaviye oranla üstün olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
81 postmenopausal women with atrophic vaginitis due to estrogen deficiency were treated intravaginally with 25 mikrog 17 B-estradiol using two different regimes in an open controlled study Initially all patients recieved a daily vaginal regime for two weeks long. Then, maintanence therapy was carried out after randomisation to either once a week (39 patients) or twice a week (42 patients) regimes that continued for a year. The endometrial biopsy samples of the cases were assessed histopathologically before the initiation of the therapy and after completion of one year of the treatment. The effects of the treatment on the subjective symptoms, the findings of clinical atrophic vaginitis and estrogen-gonadotrophin levels were recorded before the initiation of the therapy and at 6th and 12th months of the therapy. Evaluation of all endometrial biopsy samples obtained initially revealed atrophic endometrium.Atrophic endometrium was observed in 33 of 39 patients (84.6%) who completed one year of once a week regime.A total of only 6 patients (15,38%) had mild endometrial proliferation due to estrogen and four of these patients were considered to have a mild proliferation(10.25%). In patients who received twice a week regime, 35(83%) patients had endometrial atrophy , 5 patients(11.9%) had mild endometrial proliferation and 2 patients(4.76%) had moderate endometrial proliferation. The symptoms resolved completely in almost all patients who received twice a week regime while most of the patients who received once a week regime had ongoing moderate symptoms. Although both treatment regimes provided long term safety,twice a week regime was observed to be superior to once a week regime in resolvation of urogenital symptoms associated with postmenopausal estrogen deficiency.