60-72 aylık çocukların sosyal becerileri ile annelerinin bilinçli farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social skills of 60-72 months old children and their mothers'mindfulness levels
- Tez No: 819525
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çocuklar okul öncesi dönemde ilk sosyal davranışlarını deneyimlediği aile ortamı içinde temel güven duygusunu kazanır, davranışlarının sonuçlarını deneyimler ve böylelikle sosyal çevrede kabul gören gerekli davranış biçimlerini edinir. Özellikle çocuğun yaşamında ilk deneyimlerini paylaştığı annesi ile arasındaki eşsiz bağ ve olumlu iletişim, çocuğun sağlıklı bir kişilik geliştirerek başkaları ile olumlu ilişkiler kurması için temel inşa eder. Bu nedenle, çocuğun tüm gelişim alanlarındaki becerilerini kapsamakla birlikte, özellikle sağlıklı sosyal becerilerin edinimi için annelerin ebeveynliklerinde bilinçli farkındalık yaklaşımlarını benimsemesinin oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, okul öncesi eğitime devam eden 60-72 ay aylık çocukların annelerinden alınan bilgilere göre sosyal becerileri ile annelerin bilinçli farkındalık becerilerini değerlendirmek, etkili olabilecek etmenleri ortaya koymak, çocukların sosyal becerileri ile annelerin bilinçli farkındalık becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada çalışma grubu, Samsun il merkezinde bulunan okul öncesi kurumlara devam eden 200 çocuk ve annelerinden oluşmuştur. Çalışma kapsamında demografik bilgileri elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu, çocukların sosyal becerilerini değerlendirmek için 'Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği-Ebeveyn Formu', annelerin bilinçli farkındalık becerilerini değerlendirmek için ise 'Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, çocukların sosyal becerileri ile ebeveynlerinin bilinçli farkındalık becerilerinin bağımsız değişkenler ile ilişkisi ortaya konmuş, çocukların sosyal becerileri ile ebeveynlerinin bilinçli farkındalık becerileri arasında orta kuvvette korelasyonel ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda ailelere, alanda çalışan uzmanlara ve yeni araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children gain the basic sense of trust in the family environment, where they experience their first social behaviors in the preschool period, experience the results of their behavior and thus acquire the necessary behavior patterns that are accepted in the social environment. The unique bond and positive communication, especially with the mother, with whom the child shares his first experiences in his life, builds the foundation for the child to develop a healthy personality and establish positive relationships with others. For this reason, it is thought that it is very important for mothers to adopt mindful awareness approaches in their parenting, especially fort he acquisition of healthy social skills, although it covers the child's skills in all developmental areas. In this study, it was aimed to evaluate the social skills and mindfulness skills of mothers according to the information obtained from the mothers of 60-72 month-old children attending pre-school education, to reveal the factors that may be effective, and to examine the relationship between children's social skills ans mothers'mindfulness skills. The study group in the research consisted of 200 children and their mothers attending pre-school institutions in Samsun city center. Within the scope of the study, the General İnformation Form prepared by the researcher was used to obtain demographic information the 'Social Skills Assessment Scale-Parent Form' was used to evaluate the social skills of the children, and the 'Mindfulness In Parenting Questionnaire' was used to evaluate the mindfulness skills of the mothers. Within the scope of the research, the relationship between children's social skills and their parents'mindfulness skills with independent variables was revealed, and it was seen that there was a moderate correlational relationship between children's social skills and their parents'mindfulness skills. In line with the findings obtained as a result of the research, suggestions werw presented to families, experts working in the field and researchers.