Change and continuiyt in the urban working class family in Britain: Liverpool and Glasgow
İngiliz işçi sınıfı ailelerinde değişim ve devamlılık: Liverpool ve Glasgow
  1. Tez No: 81955
  2. Yazar: DEFNE ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEN CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
11 ÖZET Son yıllarda, değişim ve süreklilik kavramları, neredeyse kaçınılmaz gibi görünen, belirsiz bir ikilem yaratmıştır. İngiliz işçi sınıfi aileleri söz konusu olduğunda, bu ikilem öncelikle işçi sınıfı kavramı ve özellikleri ile ilgili olarak belirmektedir. Başlangıç olarak, İngiliz işçi sınıfının toplumsal konumunda, yüzyılın başından bugüne, ne dereceye kadar değişiklikler ve süreklilikler yaşandığı incelenmelidir. Bu nedenle, giriş bölümünde, İngiliz işçi sınıfi genel olarak ele alınmış ve geçirdiği süreç ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı ise, İngiliz işçi sınıfi aileleri hakkında oluşmuş iki yanlış yargıya açıklık getirmektir. Öncelikle, İngiliz işçi sınıfi aile yapılan ve aile hayatının, İkinci Dünya Savaşının sonundan itibaren sürekli değiştiği ve hızla çeşitlendiği iddia edilmektedir. Ancak yakından incelendiğinde, değişim sürecinin İkinci Dünya Savaşının sona ermesiyle değil, Endüstri Devrimi ile başladığı ortaya çıkmaktadır. 1940'lann sonlarına doğru Refah Devleti sistemine geçilene kadar bu değişiklikler ve çeşitlenmeler gizli kalmıştır. Bu nedenle de, aile kurumunun toplumsal durumu hakkındaki ateşli tartışmalar ancak 20. yüzyılın ortalarında gündeme gelmiştir. İkinci olarak, işçi sınıfi aile yapılarındaki değişiklikler mutlak olarak kabul edilmiş ve böylece süreklilik gösteren yapılar gözardı edilmiştir. Halbuki yeni ortaya çıkan bir aile yapısının bir öncekini geçersiz kılması beklenemez. Bütün aile yapılan birarada varlıklannı sürdürmektedir ve günümüz İngiliz toplumunda ataerkil aileler, çekirdek aileler, tek ebeveynli aileler ve tekrar oluşturulmuş aileler eşit olarak yer almaktadır.uı İngiliz işçi sınıfi ailelerindeki değişim ve süreklilikler hakkındaki bu yanılgdann ortadan kaldırılması amacıyla, birinci bölümde, İngiliz işçi sınıfi ailelerinin durumu, Viktorya döneminin sonlarından İkinci Dünya Savaşının bitimine kadar incelenmiştir. Ayrıca aile yapılarının çeşitliliğine 1945'lerden öncesinde de en az sonrasında olduğu kadar sık rastlandığı iddia edilmiştir. İkinci bölümde, bu çeşitliliğin 1945'lerden önce ortaya çıkmamasının nedenleri ortaya koyulduğu gibi, işçi sınıfi aile yapılan ve aile hayatının İkinci Dünya Savaşının sonundan günümüze kadar olan durumu da incelenmiştir. Aile yapılarının çeşitliliğine karşın, aile içindeki işbölümünün hala geleneksel cinsiyet rolleri bağlanımda devam ediyor olması da, değişim ve süreklilik kavramlarının bir kere daha tartışılmasına firsat tanımıştır. Üçüncü ve son bölümde, nüfus çoğunluğunu işçi sınıfının oluşturduğu iki şehir, Liverpool ve Glasgow, üzerine yapılan bir inceleme ortaya koyularak ataerkil aile yapısının sürekliliği kanıtlanmıştır. Bu nedenle de, yeni oluşan aile yapılarının eski yapılan geçersiz kıldığı kanısı ortadan kaldırılmış olur. Sonuç olarak, İngiliz işçi sınıfi ailelerinin, değişikliklerin yanı sıra süreklilikler de sergilediği ve birinin diğerine göre üstün tutulmaması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the recent decades, concepts of change and continuity have created a dubious dilemma which seems almost inescapable. When British working-class families are of main concern, the dillemma appears first with the comprehension of the working-class and its constituents. It is a necessity to apprehend, as a starting point, the extent to which the British working-class has experienced changes and continuities in their status since the turn of the century. In this respect, the introductory chapter of this thesis focuses on the British working-class and attempts to portray the evolution it has undergone. However the main aim of this study is to clarify two major misconceptions concerning the British working-class families. Firstly, it has been repetitively argued that British working-class family structures and family life have been continuously changing and speedily diversifying since the beginning of the post-Second World War era. Yet when closely observed, it becomes evident that the process of change was not initiated by the ending of the Second World War but had actually been precipitated by the Industrial Revolution. Nonetheless until the establishment of the Welfare State in the late 1940s, changes and diversities within the British working-class families had been concealed. It was for this reason that the ardent arguments about the status of the family had not been brought to the foreground until the mid-20th century. Secondly, changes in working-class family structures have been regarded as once- and-for-all and absolute, thus leading to the neglect of those forms that remain continuous. Nevertheless a newly emerging family form cannot be claimed to nullify a previously existent model as all family structures are in an impartial coexistence. Theextended, the nuclear, the post-nuclear and the reconstituted families are equally prevalent in the contemporary British society. In order to elucidate these misapprehensions on changes and continuities within the working-class families, the first chapter of this thesis examines the status of the British working-class families from the late Victorian period until the end of the Second World War. Furthermore it argues that diversity of family structures was almost as common until the mid- 1940s as they were afterwards. The second chapter not only justifies the reasons behind the concealment of changes but also closely observes working-class family structures and family life from the end of the Second World War until the 1990s. It also discusses the concepts of change and continuity once again and validates the fact that despite the miscellaneous compositions of families, the division of labour within them remains continuous and follows along the traditional gender roles. The third and the last chapter renders a case study of two working-class populated cities, Liverpool and Glasgow, and proves the continuity of the extended family structure. In this respect, it invalidates the tendency to regard newly established family forms as subjugating the older models. As a conclusion, it becomes evident that British working-class families portray changes as well as continuities and that one should not be regarded as superior to the other.