The use of the technology acceptance model on the employees of the general administration of the university of derna
Teknoloji kabul modelinin derna üniversitesi genel idaresi çalışanları üzerinde kullanımı
- Tez No: 819572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Derna Üniversitesi'ndeki kamu yönetimi çalışanları üzerinde teknoloji kabul modelinin kullanımını belirlemek ve test etmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı yöntem, çalışmanın amacına ulaşmak için kullanılacaktır. Araştırma verileri, üniversitenin genel idaresinde çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırma evrenini kamu yönetiminde çalışan 320 çalışan oluşturmaktadır ve evreninin %93,75'ine eşdeğer 300 anket analiz için kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler analiz edildikten sonra, bazı önemli sonuçlar tespit edilmiştir. Bu bulgular arasında, teknoloji benimseme modelinin boyutları arasında güçlü bir korelasyonun tespit edilmesi yer almaktadır. Özellikle, algılanan kullanım kolaylığı ve kullanışlılığın teknoloji benimsemeyi olumlu yönde etkilediği; ancak altyapının teknoloji benimsemeyi olumlu yönde etkilemediği görülmüştür. Farklı üniversiteler, bölümler ve yüksekokullar arasında iletişim için bir dış iletişim ağı (extranet) sağlayarak teknoloji altyapısını geliştirmek; idari karmaşıklıklardan uzak günlük işlemleri kolaylaştırarak ve basitleştirerek teknolojiyi benimseme kavramına olan ilgiyi artırmak; idari işlerin yürütülmesinde geleneksel yöntemlerin ve rutin işlerin kullanılmasından kaçınmak ve bunların yerine modern teknik yöntemleri kullanmak gibi bir dizi önemli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research aimed to determine“the use of the technology acceptance model and test it on public administration employees at the University of Derna.”The descriptive method will be used to accomplish the study's objective. The study community consists of employees in the general administration of the university. The study's participants include 320 employees in public administration, and the number of questionnaires received for analysis was 300, equivalent to 93.75% of the study community. After analyzing the quantitative data from the study, several significant outcomes were determined. Among these findings is identifying a strong correlation among the dimensions of the technology use model. Notably, it has been determined that perceived ease of use and usefulness positively affect technology adoption; however, infrastructure does not positively affect technology adoption.A set of recommendations were proposed, the most important of which are: enhancing the technology infrastructure by providing an external communication network (extranet) for communication between different universities, departments, and colleges; increasing interest in the concept of adopting technology by facilitating and simplifying daily transactions away from administrative complexities; avoiding relying on the use of traditional methods and routine work and replacing them with modern technical methods in the conduct of administrative work.