Tip 2 diyabetli bireylerde tıbbi beslenme tedavisinin glisemik kontrol, inflamatuar sitokinler ve bağırsak bariyer fonksiyonu üzerine etkisi
The effect of medical nutrition therapy on glycemic control, inflammatory cytokines, and intestinal barrier function in Type 2 diabetic patients
- Tez No: 819571
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma Tip 2 diyabetli bireylerde tıbbi beslenme tedavisinin (TBT) glisemik kontrol, inflamatuar sitokinler ve bağırsak bariyer fonksiyonunu üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı Diyabet birimine başvuran 20-64,9 yaş arası 40 Tip 2 diyabetli birey dahil edilmiştir. Bireyler TBT (n=21) ve kontrol (n=19) grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır. Tüm bireylerin 3 günlük besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümleri, diyabet yaşam kalitesi anketi (DQOL), diyabet öz bakım aktiviteleri anketi (SDSCA), glisemik kontrol parametreleri, kan lipitleri, inflamatuar sitokinler ve bağırsak bariyer fonksiyonu belirteci düzeyleri çalışmanın başında ve 12. hafta sonunda alınmış ve kaydedilmiştir. TBT grubuna 12 hafta süre ile tıbbi beslenme tedavisi verilmiş bireyler ile 2 haftada bir glisemik kontrol, antropometrik ölçümler ve hastanın ihtiyacına göre yeniden TBT düzenlenmesi için görüşülmüştür. Kontrol grubu ise sevk kâğıdı yazılarak hastanenin beslenme ve diyet birimine yönlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of Medical Nutrition Therapy (MNT) on glycemic control, inflammatory cytokines, and intestinal barrier function in individuals with Type 2 diabetes. Forty individuals between the ages of 20-64,9 with Type 2 diabetes, who applied to the Diabetes Unit of the Department of Endocrinology at Gazi University Medical Faculty, were included in the study. The individuals were divided into two groups: the Medical Nutrition Therapy group (n=21) and the control group (n=19). The 3-day dietary records and anthropometric measurements, Diabetes Quality of Life Questionnaire (DQOL), Self-Care Activities Questionnaire for Diabetes (SDSCA), glycemic control parameters, blood lipids, inflammatory cytokines, and intestinal barrier function marker levels of all individuals were obtained and recorded at the beginning of the study and at the end of the 12th week. The individuals in the MNT group received medical nutrition therapy for a duration of 12 weeks, and their glycemic control and anthropometric measurements were monitored every two weeks. The therapy was adjusted according to the patient's needs. Conversely, the control group was referred to the hospital's nutrition and diet unit by providing a referral note.