Pediatrik onkolojik hastalarda sarkopeni ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of sarcopenia and related factors in pediatric oncological patients
- Tez No: 819613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Pediatrik malignitelerlokomotor sorunlara yol açmaktadır.Pediatrik onkolojik hastalarda sarkopeni riski ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlandı.Gözlemsel, vaka-kontrol araştırma 15.09.2021- 15.09.2022 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında yürütüldü.2-18 yaş arası 31 onkolojik hasta ile eşleştirilen 31 sağlıklı kontrol değerlendirildi. Birincil sonuç ölçütünü; kas miktarı (bioimpedans analizi), fiziksel performans (Kısa fiziksel performans bataryası), manuelkas gücü ve kardiorespiratuar endurans (6 dakika yürüme testi) oluşturdu. Diğer değerlendirmeler ikinci kabul edildi. Ebeveynlerine ait yaş ve total fiziksel aktivite, grupların kas miktarı ve gücü, gruplar arasında fark göstermezken, sarkopenik kırmızı bayrak sayısı, basit pediatrik beslenme tarama anketi puanı, annenin yanıtladığı çocukluk dönemi kanser yorgunluk ölçeği, çocuk yorgunluk toplam puanları, 4 metre yürüme testi süresi onkolojik grupta yüksek, 6 dakika yürüme testi mesafesi ise düşük saptandı. Çocuk ve ebeveynelereait anksiyete ve depresyon skoru hasta grubunda anlamlı yüksek saptanırken, akıllı telefon bağımlılığı ölçeği puanları arasında fark saptanmadı.Sarkopenik kırmızı bayrak toplam puanı ile Basit Pediatrik Beslenme Tarama Anketi toplam puanı, 4 metre yürüme test sonucu süresi, sandalyeden kalkma test sonucu süresi, çocuk HAD ölçeği Anksiyete toplam puanı, Ebeveyn HAD ölçeği Anksiyete ve Depresyon toplam puanı arasında pozitif yönde korelasyon saptanırken, boy, ağırlık ve BKİ ile arasında negatif yönde korelasyon saptandı. Pediatrik onkolojik hastalarda kas miktarı ve gücü etkilenmezken, beslenme, yorgunluk, fiziksel performans, kardiopulmoner endurans, anksiyete ve depresyon açısından olumsuz etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Pediatric malignancies cause locomotor problems. It was aimed to determine the risk of sarcopenia and related factors in pediatric oncological patients. Observational, case-control research was carried out between 15.09.2021 and 15.09.2022 in Trakya University, Department of Physical Medicine and Rehabilitation.31 oncological patients aged 2-18 years and matched 31 healthy controls were evaluated. Primary outcome measures were muscle mass (bioimpedance analysis), physical performance (Short Physical Perforormance Battery), manual muscle strength, and cardiorespiratory endurance (6-m walking test). Other assessments were considered second. While the age and total physical activity of the parents, muscle amount, and strength of the groups did not differ between the groups, the number of sarcopenic red flags, the Simple Nutrition Screening Tool score, the childhood cancer fatigue scale answered by the mother, the child fatigue total score, the 4-m walking test duration were high, the 6-m walk test distance was low in the oncological group. While anxiety and depression scores of children and parents were found to be significantly higher in the patient group, no difference was found between the smartphone addiction scale scores of the groups. The sarcopenic red flag total score has a positive correlation with the Simple Pediatric Nutrition Screening Questionnaire total score, 4-m walking test duration, chair stand up duration, child HAD scale Anxiety total score, Parent HAD scale Anxiety and Depression total score and a negative correlation with height, weight, and BMI. While muscle quantity and strength are not affected in pediatric oncological patients, it is negatively affected in terms of nutrition, fatigue, physical performance, cardiopulmonary endurance, anxiety, and depression.