Pandemi sürecinde seyircisiz oynanan spor müsabakalarında sporcu motivasyon düzeylerinin incelenmesi: Yalova ili örneği
Investigation of athlete motivation levels in sports competitions played without audience during the pandemic process: The case of Yalova
  1. Tez No: 819627
  2. Yazar: CENGİZHAN METE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada Covid-19 pandemi sürecinde seyircisiz oynanan spor müsabakalarının sporcuların motivasyonları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Yalova ilinde faaliyet gösteren Semt77 Erkek Basketbol Takımı, VIP Kadın Basketbol Takımı, Yalova Spor Futbol Takımı, Yalova Erkek Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ve Çiftlikköy Belediyesi Kadın Voleybol Takımlarında aktif spor yapan bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 120 sporcu oluşturmuştur. Sporculara, araştırmanın amacına yönelik bilgi verilerek araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Dündar, Özutku ve Taşpınar (2007) tarafından geliştirilmiş“Mottaz Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda pandemi döneminde seyircisiz oynanan müsabakaların sporcuların motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmektedir. Aynı zamanda sporcuların motivasyonları ile sosyo-demografik değişkenlerinden ekonomik durum, takım içindeki konum ve anne-babalarının müsabaka izleme sıklıkları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of sports competitions played without spectators on the motivation of the athletes during the Covid-19 pandemic process. The population of the research consists of individuals who play active sports in Semt77 Men's Basketball Team, VIP Women's Basketball Team, Yalova Sports Football Team, Yalova Men's Wheelchair Basketball Team and Çiftlikköy Municipality Women's Volleyball Team operating in Yalova. The sample consisted of 120 athletes who agreed to participate in the research. The“Personal Information Form”prepared by the researcher and the“Mottaz Motivation Scale”developed by Dündar, Özutku and Taşpınar (2007) were used, by informing the athletes about the purpose of the research. As a result of the study, it is seen that the competitions played without spectators during the pandemic period have a significant effect on the motivation of the athletes. At the same time, a highly significant positive correlation was found between the motivations of the athletes and the socio-demographic variables such as economic status, position in the team and the frequency of watching the competitions of their parents. Similar to the literature, a positive and significant relationship was found between intrinsic motivation and extrinsic motivation, which are motivation sub-dimensions.