Operanın tarih içindeki yeri ve önemi yurdumuzdaki opera devinimleri
The Role taken by the opera on the development in history of the opera in our country
- Tez No: 81962
- Danışmanlar: PROF. YALÇIN DAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
II ÖZET Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvarı, Sahne sanatları Bölümü, Şan - Opera Anasanat Dalı Yüksek lisans sanat eseri Raporu olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmada“ Operanın Dünya tarihi içindeki yeri, önemi, sosyal açıdan gelişmesi, güzel sanatlara etkisi ve yurdumuzdaki opera hareketleri ”belgelere dayanılarak incelenmiştir. Opera sanatının doğuş nedenleri. Tarihteki ilkel opera devinimleri ve bu devinimlerin gelişmesi. Floransa okulu ve Kont BARDI'nin çalışmaları ve çabaları. Tarihte yazılmış ilk operalar ve ilk opera metin yazarlarıyla bestecileri. Opera sanatının İtalya'da gelişmesi, Fransaya geçişi ve 14. Luis' in bu sanata katkıları. Fransız sarayının ve halkının bu yeni sanatı benimsemesi, Bestecilerin yeni sanata katkıları. Operanın Avrupa'da benimsenip yayılması, çok geniş kapsamlı olmasa da ele alınmaya özen gösterilmiştir. Konu ile ilgili doküman bulmakta birtakım güçlüklerle karşılaşılmasa da bu konuda daha çok öğretmenlerin bilgilerine, ansiklopedilere, Milli Kütüphane ve Devlet Opera balesi ile Devlet Tiyatrosu kütüphanelerine başvurulmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde; Operanın tarih içindeki gelişmesi, ilkel operanın bir sanat durumuna dönüşmesi için yapılan çalışmalar ve önemli katkıları bulunan bazı sanatçılar yer almaktadır. ikinci bölümde de, Yurdumuzdaki opera hareketleri: Atatürkün opera sanatına verdiği önem ve ülkemizde bir opera kurumunun oluşması içinIll gösterdiği çaba ve kararlılık Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemi olarak irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This post- graduate study has been undertaken essentially as a report focused on a field of art, to be submitted to Hacettepe University, Institute of Social Sciences, Ankara State Conservatoir( Department of Performing Arts - Mainbranch of Opera Singing). Within this research, have been reviewed, the position and the significance attached to the art of opera in the world history, the social development of opera, its impact on fine arts, in general, and the operatic movements in our country, necessarily based on a wide documentation. The motives to underlie the birth of opera, the earliest operatic activities in history, the gradual progress of those activities, the Florence Scool and the studies and efforts of Count Bardi,\be very early operas composed, their composers and librettists, the development of opera in Italy, its transition to France, the contiributions rendered to its flourishment by Louis the Fourteeth the adoption of opera by the French court and the French public.how did composers cherish this new art form, the acknowledgment and spreading out of opera throughout Europe, were, although not quite thoroughly, still as much accurately handled. In spite of the fact that were confronted certain difficulties in procuring any relevant documentary resource to the subject yet I largely appealed to the experience and knowledge of my instructors as well as the bibliography of the National Library and the libraries of the State opera and Ballet and the state Theatres. In the first part of this research I mainly dealt with the progress of opera through world history,the attempts to turn out opera into a serious form of art from its former primitive state and some of those outstanding artists who made notable contributions towards this effect.In the second part, on the other hand, the emphasis is basically on the operacic movemements in our country.the importance which Atatürk referred to the art of opera, his considerable efforts and unyielding determination for the establishment of opera, on necessarily an institutional basis, respectively. This second part is laid out in two consecutive and chronological stages, namely the pre- Republican and the Republican eras.