Çocukluk çağında ruhsal travmaya maruz kalan ergenlerde duygu düzenleme, kimlik gelişimi ve kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişki
The relationship between emotion regulation, identity development and self-injurious behavior in adolescents exposed to childhood trauma
- Tez No: 819631
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE PERDAHLI FİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, kötü muameleye uğrayan ergenlerde, çocukluk çağı travmalarının, duygu düzenleme becerileri, kimlik gelişimi ve kendine zarar verme davranışı ile ilişkisini incelemek ve kendine zarar verme davranışı yordayan değişkenleri araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızın örneklemini, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nden takipli 13-18 yaş aralığındaki çalışmaya katılmaya gönüllü ergenler oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ergenlerin bireysel ve ailesel özelliklerini, çocukluk çağı travmalarını, stresle başa çıkma becerilerini, duygu düzenleme becerilerini, kimlik gelişimini ve kendine zarar verme davranışını değerlendirmek amacıyla sosyodemografik veri formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Ergenler için Başa Çıkma Ölçeği (EBÇÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Form (DDGÖ-16), Kimlik Durumu Değerlendirme Aracı (KDDA) ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE) doldurmaları istenmiştir. Araştırma çocukluk çağı travmaları ölçeğinin toplam puan üzerinden önerdiği kesme puanına göre olgu ve kontrol grubu oluşturulması şeklinde tasarlanmıştır. 85 katılımcının 55'i olgu grubu, 30'u kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bulgular: Olgu grubunda, sigara kullanımı, intihar girişimi, parçalanmış aile yapısı ile babalarında tıbbi ve psikiyatrik rahatsızlığa sahip olma durumu daha sık ve ortalama aylık gelir daha düşük saptanmıştır. Olgu grubunda kontrol grubuna göre duygu düzenleme güçlüğü, kimlik karmaşası ve kendine zarar verme sıklığı, kaçınan ve olumsuz başa çıkma stratejilerinin kullanımı daha fazla olup cinsiyetler arasında anlamlı fark saptanamamıştır. Olgu grubunda, en sık görülen kötü muamele türü duygusal istismar iken olgu grubunun %80'inde kimlik karmaşası ve %75'inde KZVD olduğu saptanmıştır. ÇÇTÖ toplam puanı ile duygu düzenleme güçlüğü, kimlik karmaşası, KZVD toplam puanları, kaçınan ve olumsuz başa çıkma stratejileri puanları arasında pozitif yönde ve aktif başa çıkma stratejileri puanı arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Fiziksel istismar dışında diğer kötü muamele türleri ile KZVD arasında pozitif yönde ilişki saptanmıştır. Kötü muamele türlerinden duygusal istismar, cinsel istismar ile kimlik karmaşasının, aktif başa çıkma stratejilerinin eksikliğinin KZVD'yi yordadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Klinik ergen popülasyonunda, çocukluk çağı travmalarına maruz kalanlarda duygu düzenleme güçlüğü, kimlik karmaşası, KZVD, kaçınan ve olumsuz baş etme stratejilerinin kullanımı daha sık bulunmuştur. Kötü muamele türlerinden duygusal istismar ve cinsel istismar, kimlik karmaşası ve aktif başa çıkma stratejilerinin eksikliği çocukluk çağı travmalarına maruz kalan ergenlerde KZVD gelişiminin riskini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine the relationship between childhood traumas, emotion regulation skills, identity development and self-harming behavior in maltreated adolescents and to investigate the variables that predict self-harming behavior. Methodology: The sample of our study consists of adolescents between the ages of 13 and 18 who volunteered to participate in the study, followed by Marmara University Medical Faculty Pendik Training and Research Hospital Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic. Adolescents who met the inclusion criteria in the study were asked to fill out a sociodemographic data form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), KIDCOPE, Difficulties in Emotion Regulation Scale- Brief Form (DERS-16), Identity Status Assessment Tool and Inventory of Statements About Selfinjury (ISAS) in order to evaluate their individual and familial characteristics, childhood traumas, coping with stress skills, emotion regulation skills, identity development and self-harming behavior. The research was designed to form a case and control group according to the cut-off score suggested by the childhood trauma questionnaire over the total score. Of the 85 participants, 55 were determined as the case group and 30 as the control group. Results: In the case group, smoking, suicide attempt, broken family structure, and positive paternal medical and psychiatric history were more frequent and the average monthly income was lower. Difficulty in emotion regulation, identity confusion and frequency of self-harm, avoidant and negative coping strategies were higher in the case group compared to the control group, with no significant difference between the genders. In the case group, the most common type of maltreatment was emotional abuse. 80% of the case group had identity confusion and 75% had Non-suicidal self-injury (NSSI). There was a positive correlation between the total score of CTQ and difficulty in emotion regulation, identity confusion, NSSI total scores, avoidant and negative coping strategies scores, and a negative relationship between active coping strategies scores. A positive relationship was found between NSSI and all types of maltreatment except physical abuse. Emotional abuse, sexual abuse, identity confusion, and lack of active coping strategies were found to predict NSSI. Conclusion: Difficulty in emotion regulation, identity confusion, NSSI, avoidant and negative coping strategies were found to be more common in those exposed to childhood traumas in the clinical adolescent population. Emotional abuse and sexual abuse, identity confusion, and lack of active coping strategies increase the risk of developing NSSI in adolescents exposed to childhood traumas.