Gündem belirleme kuramı bağlamında yerel medya üzerine bir inceleme: Kastamonu gazetesi
An analysis on local media within the agenda setting theory: Kastamonu newspaper
- Tez No: 819630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gündem belirleme kuramı, medya kurumlarının toplumun gündemini belirleme sürecindeki etkilerini açıklamaktadır. Medya kurumları, yayınlayacakları haberler ve içerikler aracılığıyla izleyicilerin, okuyucuların veya dinleyicilerin hangi konulara odaklanacağına ve bu konuları nasıl ele alacaklarına yön verirler. Bu nedenle, medya kurumlarının seçtikleri konular ve olaylar, toplumun ilgisini çeken ve tartışmaya açık olan konulara dönüşür. Bu çalışmada yerel bir gazete olan Kastamonu Gazetesi gündem belirleme kuramı çerçevesinde incelenmiştir. Gazete, Kastamonu ve çevresindeki gelişmeleri takip ederek, bölgedeki önemli konuları halka duyurmakta ve böylece yerel gündemi oluşturmada etkin bir rol oynamaktadır. Kastamonu Gazetesi, yerel bir gazete olarak, yerel halkın ilgisini çeken ve yaşamlarını etkileyen konulara odaklanmaktadır. Gazete, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik meseleleri kapsayan geniş bir yelpazede haberler sunarak, okuyucularının ilgisini çekmeyi hedeflemektedir. Böylelikle, gazete, bölgenin gündemini belirlemede etkili bir araç haline gelmektedir. Bu çalışmada Kastamonu Gazetesi'nin yazı işleri müdürü ile yapılan bir derinlemesine mülakata da yer verilmektedir. Gazete sorumlusu, gazetenin gündem belirleme sürecindeki yaklaşımını ve haber seçimlerini açıklamaktadır. Yerel halkın beklentilerini ve ihtiyaçlarını gözeterek, gazete haberlerini seçmekte ve toplumun ilgisini çeken konulara öncelik vermektedir. Bu sayede, gazete, okuyucularının gündemine uygun haberler sunarak, toplumda tartışma ve farkındalık yaratmaktadır. Kastamonu Gazetesi'nin gündem belirlemedeki rolü, yerel bir medya kurumu olarak toplumun nabzını tutma ve bölgedeki önemli konulara odaklanma yeteneğiyle şekillenmektedir. Gazete, yerel halkın sesini duyurmakta ve toplumun katılımını teşvik ederek aktif bir rol oynamaktadır. Böylece, Kastamonu Gazetesi, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ederek, toplumun gündemini belirlemede önemli bir araç haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The Agenda-Setting Theory explains the influence of media institutions in shaping the public agenda. Media organizations, through the content and news they choose to broadcast, guide viewers, readers, or listeners on what topics to focus on and how to approach these subjects. Consequently, the topics and events selected by media outlets transform into matters of interest and debate within society. In this study, the local newspaper“Kastamonu Gazetesi”is examined within the framework of the Agenda-Setting Theory. The newspaper covers developments in Kastamonu and its surrounding areas, disseminating significant regional issues to the public and thus playing an effective role in shaping the local agenda. As a local newspaper,“Kastamonu Gazetesi”focuses on subjects that capture the attention and affect the lives of the local people. By providing a wide range of news encompassing political, social, cultural, and economic matters, the newspaper aims to engage its readers. In doing so, the newspaper becomes a potent tool in determining the region's agenda. The study also includes an in-depth interview with the Managing Editor of“Kastamonu Gazetesi.”The newspaper's editorial approach and news selection process are explained by the responsible individual. By considering the expectations and needs of the local community, the newspaper chooses its stories and prioritizes topics that pique the public's interest. Consequently, the newspaper delivers news that resonates with its readers' agenda, fostering discussions and raising awareness within society. The role of“Kastamonu Gazetesi”in agenda-setting is shaped by its ability to gauge the pulse of the community as a local media institution and focus on crucial regional issues. The newspaper amplifies the voice of the local population, actively encouraging community involvement and participation. Thus,“Kastamonu Gazetesi”becomes a vital instrument in shaping the local agenda by closely monitoring regional developments and effectively determining the matters of significance within the community.