Türkiye'de müzik eğitim kurumları bünyesindeki akademisyenlerin müzik terapi uygulamalarına yönelik farkındalığı hakkında bir durum analizi
A situation analysis on the awareness of academicians in music educational institutions in Turkey on music therapy practices
  1. Tez No: 819645
  2. Yazar: TUĞÇE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, müzik eğitim kurumları bünyesindeki akademisyenlerin müzik terapi uygulamalarına yönelik farkındalığı hakkında durum analizine yer verilmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde tesadüfi olarak atanan İzmir, İstanbul, Konya, Manisa, Aydın, Çanakkale, Eskişehir, Ankara, Kocaeli, Erzurum, Niğde illerinde Yükseköğretim kurumuna bağlı 9 farklı üniversitede gerçekleştirilmiştir. Müzik eğitim kurumlarında görevli 63 akademisyene, toplamda 9 açık uçlu soru ile yerinde yüz yüze görüşme yapılmıştır. Araştırma nitel kapsamda bir durum çalışması modelidir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Bu bağlamda, önceden belirlenen açık uçlu sorular akademisyenlerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak araştırma verileri elde edilmiştir. Elde edilen verilere ilişkin istatistiksel analizler Microsoft Excel programında çözümlenmiştir. Müzik eğitim kurumlarında görevli akademisyenlerin açık uçlu sorulara verdikleri cevaplar analiz edilerek; Müzik terapi denildiğinde akla ilk olarak gelen cevabın; psikolojik rahatsızlıklarda uygulanan tedavi yöntemi olduğu, müzik terapi uygulamaları hakkında; müzikle terapinin alternatif ve faydalı bir yöntem olduğu, müzikle terapi uygulamalarının yetersizliği ve yaygınlaştırılması gerektiği, Türkiye'de müzikle terapinin; gelişim süreci içerisinde Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde darüşşifalarda ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntem olduğu, Türkiye'de müzikle terapinin geleceği, günümüzde gelişmekte olan bir alan olduğu ve gerekli bilimsel çalışmaların arttırılması halinde destekleyici bir tedavi yöntem halinde kullanılabileceği, Türkiye'deki üniversitelerde müzikle terapi eğitiminin; akademik kurumlarda yer almadığı ve akademinin içerisinde olması gerektiği, Türkiye'de müzikle terapi eğitiminin, akademik çalışmaların sınırlı olmasından dolayı henüz yeterli düzeyde olmadığı, Türkiye'deki müzikle terapi eğitiminin, öğrencilerin sınav kaygı düzeylerine, derslerdeki dikkat-motivasyon düzeylerine ve sosyal becerilerinin gelişimine katkı sağlamada etkili bir yöntem olmasından dolayı her türde eğitim kademesinde dâhil edilmesinin gerekli olduğu, müzikle terapi eğitiminin Türk eğitim sistemine entegrasyonunun bireylerin ihtiyaçlarını ortaya çıkarmada ve iletişim becerilerini arttırmada olumlu sonuçlara neden olacağı ve Türkiye'de müzikle terapinin istenilen düzeyde tanınması, geliştirilmesi ve eğitim öğretime dâhil edilebilmesi için; üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlara yer verilmesi gerektiği ve alanda yapılan akademik çalışmaların sayılarının arttırılması gerektiği şeklinde bulgular tespit edilmiştir. Bu araştırmada; Türkiye'de müzikle terapi alanında yapılan lisansüstü çalışmalara da yer verilmiştir. Bu kapsamda, yapılan çalışmalarda genel olarak müzikle terapi uygulamalarının bazı hastalıklar üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Müzik, Müzikle Tedavi, Müzik Terapi Uygulamaları, Akademisyen Görüşleri
Özet (Çeviri)
In this research, a situation analysis about the awareness of academicians in music education institutions towards music therapy practices is included. The research was carried out in 9 different universities affiliated to the Higher Education Institution in the provinces of İzmir, İstanbul, Konya, Manisa, Aydın, Çanakkale, Eskişehir, Ankara, Kocaeli, Erzurum and Niğde, which were randomly assigned throughout Turkey in the 2022-2023 academic year. A total of 9 open-ended questions were interviewed face-to-face with 63 academicians working in music education institutions. The research was carried out with“Situation Analysis”, one of the“Qualitative research”methods. Statistical analyzes of the obtained data were analyzed in Microsoft Excel program. The answers given by the academicians working in music education institutions to the questions asked are analyzed below. The research is a case study model with a qualitative scope. Semi-structured interview technique was used as a data collection tool. In this context, research data were obtained by conducting semi-structured interviews with predetermined open-ended questions and academicians. Statistical analyzes of the obtained data were analyzed in Microsoft Excel program. By analyzing the answers given to open-ended questions by academicians working in music education institutions; When it comes to music therapy, the first answer that comes to mind is about music therapy applications; music therapy is an alternative and useful method, music therapy practices are inadequate and should be expanded, music therapy is a method used in the treatment of mental illnesses in hospitals in the Ottoman and Seljuk periods during the development process, the future of music therapy in Turkey is a developing field today and music therapy education in universities in Turkey, that it can be used as a supportive treatment method if necessary scientific studies are increased; Music therapy education in Turkey contributes to students' exam anxiety levels, attention-motivation levels in lessons and the development of social skills. Because it is an effective method, it is necessary to include it at all levels of education, that the integration of music therapy education into the Turkish education system will lead to positive results in revealing the needs of individuals and increasing their communication skills, and that music therapy can be recognized, developed and included in education at the desired level in Turkey; findings were determined that undergraduate and graduate programs should be included in universities and the number of academic studies in the field should be increased. In this research; postgraduate studies in the field of music therapy in Türkiye are also included. In this context, it was concluded that music therapy practices have significant effects on some diseases in general. KEYWORDS: Music, Music Therapy, Music Therapy Practices, Academician Opinions