Piramidal nöron modelinin sınıflandırma probleminde performansının incelenmesi
Investigation of the performance of the pyramidal neuron model in the classification problem
- Tez No: 819650
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Piramidal nöronlar, beynin farklı bölgelerinden binlerce sinaptik giriş alan ve en büyük akson çıkışlarını gönderen korteksteki en yaygın nöron tipidir. Doğrusal olmayan yüksek dendritik hesaplamaları destekleyen çeşitli aktif iletkenliklere ve karmaşık morfolojilere sahiptirler. Tez çalışmasında iki ve dört sınıflı EKG verilerini sınıflandırmak için ayrıntılı bir piramidal nöron modeli ve perceptron öğrenme algoritması kullanılmıştır. EKG verilerinden spike üretmek için Gray kodlama kullanılmıştır. İki sınıflı veriler için piramidal nöronun hücre altı bölgelerinin sınıflandırma performansı araştırılmıştır. Eş değer tek katmanlı perceptronla karşılaştırıldığında piramidal nöronun ağırlık kısıtlaması nedeniyle zayıf performans gösterdiği bulunmuştur. Bununla birlikte, girişler için önerilen bir aynalama yaklaşımı nöronun sınıflandırma performansını önemli ölçüde artırmıştır. En yüksek iki sınıflı sınıflandırma doğruluğu %95,3 olarak apikal bölgesinde elde edilmiştir. Dört sınıflı sınıflandırmada Gray kod uzunluğu ve EKG RR örnek sayısı piramidal nöronun sınıflandırma performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. En yüksek sınıflandırma doğruluğu %98,8 olarak basilar bölgesinde elde edilmiştir. Sonuçlar, piramidal nöronun gerçek dünya verilerini başarıyla sınıflandırabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pyramidal neurons are the most common type of neuron in the cortex, receiving thousands of synaptic inputs from different parts of the brain and sending the largest axon outputs. They have a variety of active conductivities and complex morphologies that support nonlinear high dendritic calculations. In the thesis study, a detailed pyramidal neuron model and perceptron learning algorithm were used to classify two and four-class ECG data. Gray coding was used to generate spikes from ECG data. The classification performance of the subcellular regions of the pyramidal neuron was investigated for the two-class data. Compared with the equivalent single layer perceptron, the pyramidal neuron was found to perform poorly due to the weight constraint. However, a proposed mirroring approach for the inputs has significantly improved the classification performance of the neuron. The highest two class classification accuracy of 95.3% was obtained in the apical region. In the four class classification, the effect of Gray code length and ECG RR sample number on the classification performance of the pyramidal neuron was investigated. The highest classification accuracy was obtained in the basilar region as 98.8%. The results show that the pyramidal neuron can successfully classify real world data.