Kurkuminin toxocara canis yumurtalarına ovisidal ve larvisidal aktivitesinin in vitro belirlenmesi
Ovicidal and larvicidal activity of curcumin on toxocara canis eggsin vitro determination
  1. Tez No: 819651
  2. Yazar: SELMA KOCADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında; farklı kurkumin dilüsyonlarının Toxocara canis yumurtaları üzerindeki ovisidal ve larvisid aktivitelerinin in vitro belirlenmesi amaçlanmıştır. Toxocara canis yumurtaları ve yumurtadan çıkan enfektif dönem larvaları 6, 12 ve 24 saat boyunca kurkumin dilüsyonları (36.8 mg/ml, 18.4 mg/ml ve 3.6 mg/ml) ile inkübe edilmiştir. Çalışma sonucunda, tüm kurkumin gruplarında yumurta kabuğu yapısında herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Yumurta içindeki en düşük embriyogenez oranı (%75) sadece en yüksek kurkumin dilüsyonunda (36,8 mg/ml) 12 ve 24 saatlik inkübasyonlarda gözlenmiş ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Kurkumin'in T. canis üçüncü dönem larvaları üzerine düşük düzeyde larvisidal etkisi tespit edilmiştir. En yüksek kurkumin dilüsyonunda (36.8 mg/ml) hareketli larva oranı 12. saatte %80, 24. saatte %76 olarak bulunmuştur. Toxocara canis larvaları 36.8 mg/ml kurkumin ile 24 saat inkübe edildikten sonra RPMI-1640 içinde dört gün canlı kalmıştır. Kurkumin uygulanmayan gruptaki larvaların bu sürede hala aktif olduğu tespit edilmiştir. Kurkuminin hayvan modellerinde T. canis larvalarının göçü üzerindeki etkisi ileride yapılacak çalışmalarla ortaya konulması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the ovicidal and larvicidal activities of different curcumin dilutions on Toxocara canis eggs in vitro. Toxocara canis eggs and the hatched infective stage larvae were incubated with the curcumin dilutions (36.8 mg/ml, 18.4 mg/ml and 3.6 mg/ml)for 6, 12 and 24 hours. In the present study, disruption in the eggshell structure was not observed in all curcumin groups. The lowest embryogenesis rate (75%) was observed only at the highest curcumin dilution (36.8 mg/ml) at the 12 and 24-hour incubations, but the difference was not found statistically significant. This study did not detect a significant larvicidal effect dependent on curcumin incubations. The moving larvae rate was detected at 80% at 12 hours and 76% at 24 hours in the highest curcumin dilution (36.8 mg/ml). Toxocara canis larvae were motile in RPMI-1640 for four days after incubating with 36.8 mg/ml curcumin for 24 hours. The untreated larvae were still active at this time. The effect of curcumin on the migration of T. canis larvae in animal models is recommended to be revealed in future studies.