Küresel ekonomide covid-19 pandemi döneminde tedarik zinciri ile lojistik sektöründe yaşanan gelişmeler ve ekonomik etkileri
Developments and economi̇c impacts of supply chains and logistics sector during the covid-19 pandemic in the global economy
  1. Tez No: 819649
  2. Yazar: BEYZA BEKTEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
2019 yılının son aylarında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve 2020 yılının mart ayında pandemi olarak tanımlanmaya başlanan Covid-19 Salgını; sağlık, ekonomi, psikoloji vb. alanlarda büyük etkiler yaratmıştır. Söz konusu etkileri azaltmak, ortaya çıkan belirsizlikleri en aza indirgemek için ülkeler bir dizi tedbir almaya başlamış, ancak alınan bu tedbirler ekonomik kriz, durgunluk gibi başkaca sonuçları doğurarak önemli kırılmaları beraberinde getirmiştir. Söz konusu salgın hem tedarik hem de talep şoku olması nedeniyle başta uluslararası ticaret olmak üzere pek çok ekonomik göstergeyi etkilemiştir. Ayrıca tedarik zinciri ve lojistik faaliyetlerin eksikliklerini ortaya çıkararak bunların sahip olduğu hayati önemi hatırlatmıştır. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemi döneminde ekonomik göstergeler, tedarik zincirleri ve lojistik operasyonlarda yaşanan gelişmeleri ele almak, karşılaşılan değişimleri sayısal veriler ışığında değerlendirmektir. Bu kapsamda, salgın döneminde ülkelerin temel ekonomik göstergelerinde yaşanan değişimler yıllar itibariyle gösterilmiş, tedarik zinciri süreçleri ve lojistik faaliyetlerin önemi anlatılarak pandemi döneminde bu kavramlarda yaşanan değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which emerged in the city of Wuhan, China in late 2019 and was defined as a pandemic in March 2020, has had significant impacts on various areas such as health, economy, psychology, etc. Countries have started taking a series of measures to reduce these effects and minimize the uncertainties, but these measures have resulted in other consequences such as economic crisis and stagnation, causing significant disruptions. The pandemic, being both a supply and demand shock, has affected many economic indicators, particularly international trade. Additionally, it has highlighted the deficiencies in supply chains and logistics operations, reminding us of their vital importance. The aim of this study is to examine the developments in economic indicators, supply chains, and logistics operations during the Covid-19 pandemic and evaluate the encountered changes in light of numerical data. In this context, the changes in countries' key economic indicators during the pandemic are presented by years, and the importance of supply chain processes and logistics activities is explained, while analyzing the changes in these concepts during the pandemic period.