Türk özel sigorta sektörünün performans değerlendirmesi
Performans examination of Turkish private insurance sector
  1. Tez No: 81967
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. YILDIRAY ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Tezde, sigortacılık sektörünün teorik temeli ana hatları ile verildikten sonra, tezin ana konusunu teşkil eden fon toplayabilme kabiliyeti ile Türkiye sigortacılık sektörünün performansı incelenmiştir. Fon toplayabilme boyutlarının daha iyi anlaşılabilmesi için Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırma, ülkemiz ekonomisinin dengelerinin tam oturmamış olması ve sosyo kültürel yapımız gereği modern dünyanın ekonomik oluşumlarına adaptasyonumuzun yavaşlığı gibi nedenlerden dolayı zor bir karşılaştırmadır. Teorik ve yasal yapmın anlatılmasından sonra sigorta sektörü ile ilgili istatistiksel veriler kullanılarak bu karşılaştırmadan çıkarımlar yapılmıştır. Bilanço ve gelir tabloları üzerinden de toplulaştınlmış mali analizler yapılarak sonuca gidilmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde amaç; sigorta kavramının ne olduğu ve sigortacılığın temelini teşkil eden teorik bilgilerin verilmesidir. Bu nedenle; tanımlar, tarihsel gelişim, temel ilkeler, sistemin işleyişi ve sigortanın türleri anlatılmıştır. İkinci bölümde amaç; aym zamanda tezin temel konularından birini teşkil eden fon toplayabilme kabiliyetinin teorik temellerinin incelenmesidir. Sigorta arzı, sigorta talebi, mali aracı kurum olarak sigorta şirketleri, bu kurumların yasal çerçevesi ve ürünleri detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde prim hesaplan, muhasebe sistemi çerçevesinde kar ve zarar kalemleri, gelir ve giderleri, bilançoları, teorik olarak açıklanmakta ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının her yıl düzenli olarak çıkardığı raporları baz alarak mevcut rakamlarla sigorta şirketlerinin mali yapılarının yıllar itibarı ile karşılaştırmalı analizi yapılmaktadır. Hazine Müsteşarlığının sözkonusu raporları yıllık bazda yayınlanmakta olup; rakamların güncel olması konusundaki hassasiyetimiz gereği en son hazırlanan 1998 yılı ilk altı ay verileri de sektörün toplam bilançosu üzerinden yapılan bilanço ve gelir tablosu analizlerine dahil edilmiştir. Dördüncü bölümde ise AB sigortacılığı açıklanmakta, Türkiye'deki durum ile karşılaştırılarak rakamsal oranlar kullanılarak değerlendirmeler yapılmaktadır. Son11 olarak Avrupa Birliği ve gümrük birliğine geçişte Türk sigortacılığının durumu değerlendirilip öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, fund obtaining capability and performance of insurance sector in Turkey examined, and compared with insurance sector in European Union for better understanding. This comparison cannot be done because of Turkey's unique social and cultural structure. Theoretical and legal structure of Turkey explained and results of the comparisons interpreted. Financial tables analyzed and results added to the end of this study. The study divided into four chapters. In first chapter, the history and basics of insurance explained theoretically. In second chapter, the fund obtaining capability of insurance sector explained theoretically. Insurance supply, insurance demand, insurance sector as a part of financial market, and legal framework of insurance sector examined. Third chapter examines financial tables of insurance companies from the view of accounting system. Examined financial tables was prepared in 1998. In the last chapter, the insurance sector in European Union explained, and compared with insurance sector in Turkey. The last part of this chapter examines the effect of customs union on Turkish insurance sector.