Torakotomi insizyonu ile lobektomi yapılan hastalarda erektor spina plan bloğu (ESPB) ile torakal epidural analjezinin (TEA) postoperatif analjezi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesia efficacy of erector spina plane (ESPB) and thoracic epidural analgesia (TEA) in patients undergoing lobectomy with thoracotomy incision
  1. Tez No: 819672
  2. Yazar: MESUT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN SATILMIŞ, DR. HİLAL YAVUZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Torakotomi insizyonu ile yapılan cerrahi prosedürler ciddi postoperatif ağrı ile karşımıza çıkmaktadır. Torakotomi sonrası torakal epidural analjezi (TEA) yöntemi altın standart olarak kabul edilmektedir. Fakat TEA'nın ciddi komplikasyonları bulunmaktadır. Ultrasonografinin (USG) klinik kullanımının artmasıyla birlikte yeni rejyonel anestezi teknikleri tanımlanmıştır. Erektor spina plan bloğu (ESPB) tanımlanan bir interfasyal plan bloğudur. ESPB kolaylığı ve komplikasyonlarının az olması nedeniyle göğüs cerrahisi geçiren hastalarla sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar ESPB'nin etkinliğini göstermekle birlikte blok ve kateter ile devamlı analjezi uygulamalarının TEA ile karşılaştırılması yönünde yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu nedenle çalışmamızda torakotomi insizyonu ile lobektomi yapılan hastalarda rutin olarak uygulanan devamlı erektor spina plan bloğu ile devamlı torakal epidural analjezinin postoperatif ilk 24 saat analjezi etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma prospektif gözlemsel olarak tasarlanarak etik kurul onayı alındıktan sonra Şubat 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında yapıldı. ASA (Amerika Anestezi Derneği) skoru I-III, 18-75 yaş arası, torakotomi insizyonu ile lobektomi planlanan vakalar çalışma popülasyonu olarak belirlendi. Anestezistin kendi tercihine göre postoperatif analjezi yönetimi için TEA veya ESPB tekniğini kullanarak katater yerleştirilmesi planlanan hastalar onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. TEA grubu (n:30) ve ESPB grubu (n:30) olacak şekilde toplam 60 hasta değerledirmeye alındı. Birincil sonlanım noktası görsel analog skala (VAS) ve sayısal derecelendirme skalası (NRS) kombinlenerek hastaların ağrı düzeylerinin 0, 2, 4, 8, 16 ve 24. saatlerde belirlenmesidir. İkincil sonlanım noktası olarak ameliyat sonrası hemodinamik değerlerdeki değişiklik, nabız oksimetre değişikliği, ameliyat sonrası bulantı ve kusma (PONV), non-steroidal anti-inflamatuar (NSAİİ) ve opioid ilaç kullanım ihtiyacı varlığıdır. BULGULAR: TEA ve ESPB grupları arasında 0, 2, 4, 8, 16. ve 24. saat VAS/NRS ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,294 p=0,397 p=0,524 p=0,765 p=0,677 p=0,641). TEA ve ESPB grupları ağrı takiplerinde VAS/NRS düzeyleri arasında 0.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: Surgical procedures with a thoracotomy incision present with severe postoperative pain. Thoracic epidural analgesia (TEA) method after thoracotomy is accepted as the gold standard. However, TEA has serious complications. With the increasing clinical use of ultrasonography (USG), new regional anesthesia techniques have been defined. Erector spina plane block (ESPB) is a defined interfascial plane block. ESPB is frequently used with patients undergoing thoracic surgery because of its ease and low complications. Although the studies show the effectiveness of ESPB, new studies are needed to compare block and catheter and continuous analgesia applications with TEA. Therefore, in this study, we aimed to compare the analgesia effectiveness of continuous erector spina plan block and continuous thoracic epidural analgesia for the first 24 hours postoperatively in patients who underwent lobectomy with thoracotomy incision. MATERIAL and METHOD: This study was conducted between February 2022 and December 2022 after the ethics committee approval was designed as a prospective observational study. Cases with ASA (American Society of Anesthesiology) score I-III, aged 18-75 years, scheduled for lobectomy with thoracotomy incision were determined as the study population. Patients who were planned to insert a catheter using the TEA or ESPB technique for postoperative analgesia management at the discretion of the anesthesiologist were included in the study after their consent was obtained. A total of 60 patients, including TEA group(n:30) and ESPB group(n:30), were evaluated. The primary endpoint was to determine patients' pain levels at 0, 2, 4, 8, 16 and 24th hours by combining visual analog scale (VAS) and numerical rating scale (NRS). The secondary endpoints were changes in postoperative hemodynamic values, changes in pulse oximetry, postoperative nausea and vomiting (PONV), need for non-steroidal anti-inflammatory (NSAID) and opioid medication use. RESULTS: There was no statistically significant difference between the TEA and ESPB groups in the mean values of 0, 2, 4, 8, 16 and 24th hour VAS/NRS (p=0.294 p=0.397 p=0.524 p=0.765 p=0.677 p=0.641). A statistically significant difference was found between VAS/NRS levels in the pain follow-ups of TEA and ESPB groups compared to 0.