Gemilerde atık ısıdan elektrik enerjisi üretiminin analizi
Analysis of electric energy production from waste heat on ships
- Tez No: 819682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN SULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Enerji kayıplarını azaltmanın ekonomik ve çevre faktörü anlamında avantajlar sağlamaktadır. Bu da bir gemide, dizel jeneratörleri ve buharın entegrasyonu ile elektrik enerjisi üretimiyle sağlanabilir. Enerji verimliliğini arttırmanın etkili bir yolu da atık ısıdan faydalanmaktadır. Atık ısıdan faydalanma sistemi yakıt tasarrufundaki en iyi yöntemlerden biridir. Bir geminin işletimindeki yakıt tasarrufu günden güne önemli bir mevzu haline gelmektedir. Karbondioksit, sülfür gazlarının yayılımı ve yakıt tüketimi, atık ısıdan faydalanma teknolojisiyle mümkün olduğunca azaltılabilir. Bu faydalanma sayesinde, sevk sistemi ve yardımcı sistemler için elektrik enerjisi üretilebilir. Bilindiği üzere bir dizel makinesi motorin veya MDO ile sevk edilir. Ancak bu işlemin neticesinde önemli miktarda atık ısı açığa çıkmaktadır. Bu tip bir sistem, atık ısıyı geri dönüştürmek için kullanılır. Birçok araştırmada "Rankine Çevrimi'' atık ısıdan faydalanırken kullanılmaktadır. Bu çalışmada makinenin egzoz gazından çıkan atık ısıdan faydalanarak emisyonu artırmadan yakıt tüketiminin azaltılması hedeflenmiştir. Bu teknolojinin kurulması, bu sistemi uygun maliyetli ve verimli hale getirir.
Özet (Çeviri)
Reducing energy loss can provide economic and environmental advantages. This can be provided by producing electrical energy on board a ship by integration of steam and diesel engine-driven generators. An effective way to increase energy efficiency is by utilizing waste heat. A waste heat recovery system is one of the best ways for saving fuel. Reduction of fuel consumption in total ship operational costs has been becoming a significant issue for the shipping industry day by day. Through waste heat utilization technology, SOx, CO2 emissions and fuel consumption can be reduced as much as possible. This utilization can supply electrical energy for propulsion and accommodation system. Steam is obtained from the waste heat for generating electrical energy. As known, a diesel engine burns fuel. However, some amount of waste heat is expelled into the atmosphere. This utilization system is focused on using waste heat to recycle. The Rankine Cycle is used for utilizing the waste heat. This study demonstrates that waste heat recovery from engine exhaust gases has the possibility of decreasing fuel consumption without increasing emissions. The establishment of this technology makes this system cost-effective and efficient.