Bazı ağır metallerin uzaklaştırılmasında organokillerin kullanımı
The usage of organoclays for removal of some heavy metals
  1. Tez No: 819683
  2. Yazar: GİZEM SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOCAOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Artan nüfus, kentleşme, sanayinin gelişmesi ile birlikte artan kirlilikler birçok çevresel ve insan sağlığı açısından sorunları ortaya çıkarmıştır. Bu kirliliklerden biri ağır metallerdir. Ağır metaller çevreye, havaya, toprağa suya ve son olarak insana geçmektedir. Birçok yerden alınan bu ağır metaller vücutta birikmektedir. Ağır metallerin uzaklaştırılması için birçok işlem geliştirilmiş ve hala geliştirilmektedir. Bunlardan bazıları çöktürme, filtrasyon, iyon değiştirme ve adsorpsiyondur. Bu çalışmada kesikli (batch) yöntemi kullanılarak Cu(II), Cd(II), Cr(III) ve Pb(II) metal iyonlarının sepiyolit kili ile adsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorpsiyon işleminin verimini arttırmak ve yeni adsorbanlar oluşturmak adına sepiyolit kili farklı iki organik madde olan DK-7 (Bileşik 3) ve BÇ-63 (Bileşik 4) ile ayrı ayrı modifiye edilmiş ve bu 4 metal ile adsorpsiyon işlemine tabii tutulmuştur. Adsorpsiyon işlemi için karıştırma süresi, metalin başlangıç konsantrasyonu, adsorban miktarı, ortamın pH değeri ve yabancı iyon etkisi olmak üzere belirli parametreler incelenmiştir. Çalışmada genel olarak adsorban miktarı 0,2 g, optimum karıştırma süresi 30-45 dk, başlangıç konsantrasyonu 25 mg/L olarak saptanmıştır. Yabancı iyon etkisi ve ortam pH değerinin adsorpsiyon üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing population, urbanization, increasing pollution with the development of industry have revealed many environmental and human health problems. One of these pollutions is heavy metals which pass into the environment, air, soil, water and finally people. These heavy metals were taken from many places accumulate in the body. The many methods are being developed for the removal of heavy metals. Some of these are precipitation, filtration, ion exchange and adsorption. In this study, the adsorption of Cu(II), Cd(II), Cr(III) and Pb(II) metal ions from the aqueous medium were investigated using batch method with sepiolite clay. The sepiolite clay which was seperately modified with two different organic substances the called DK-7 (Compound 3) and BÇ-63 (Compound 4), subjected to adsorption process with these 4 metal ions to increase the efficiency of the adsorption process and create new adsorbents. The significant parameters such as mixing time, initial metal concentration, adsorbent amount, pH value and foreign ion effect were investigated fort he adsorption process. The amount of adsorbent was found to be 0.2 g, the mixing time was 30-45 minutes, and the initial concentration was 25 mg/L in optimum conditions. The foreign ion effect and ambient pH did not have a significant effect on adsorption.