A simulation study for the performance analysis of the aries transaction recovery method
Aries yeniden kazanma yönteminin yetkinlik ölçümü için bir benzetim çalışması
  1. Tez No: 8197
  2. Yazar: SİNAN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ARIES YENİDEN KAZANMA YÖNTEMİNİN YETKİNLİK ÖLÇÜMÜ İÇİN BİR BENZETİM ÇALIŞMASI VURAL, Sinan Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi 93 sayfa, Şubat 1990 Tez Danışmanı Prof. Dr. Asuman Doğaç ÖZET Otomatik yeniden kazanma, bir veri tabanı sisteminin önemli bir özelliğidir. Çeşitli arızalar sonucu veri tabanında saklanan bilgi kayıp ve/veya bozulmaya uğrar. Böyle bir durumda, yeniden kazanma mekanizması veri tabanını arızadan önceki en son tutarlı durumuna getirir. Tutarlılık, işlembilgi kavramına bağlı olarak tanımlanmaktadır. Veri tabanı sistemleri çeşitli yeniden kazanma yöntemleri kullanmaktadırlar. ARIES, etkin yeniden kazanma gereklerine karşılık veren yeni bir algoritmadır. Bu tezde, veri tabanı sistemlerinde yeniden kazanma ve ARIES yeniden kazanma yöntemi ayrıntılı olarak incelenmiş, ARIES' in yetkinliğini ölçmek amacıyla gerçekleştirilen bir benzetim modeli tanıtılmıştır. Model, çok çeşitli parametreler ile yönlen dir i lebi lmekte, bütün yeniden kazanma yöntemlerine uygulana bilecek yetkinlik kriterlerini değerlendirmektedir. Anahtar sözcükler : Veri Tabanı Sistemleri, İşlembilgi, 'Yeniden Kazanma,. Yetkimli k ölçümü iv
Özet (Çeviri)
A SIMULATION STUDY FOR THE PERFORMANCE ANALYSIS OF THE ARIES TRANSACTION RECOVERY METHOD VURAL, Sinan Faculty of Engineering, Department of Computer Engineering, M. 5c. Thesis 93 pages, February 1990 Supervisor : Prof. Dr. Asuman Doğaç ABSTRACT Automated recovery is an integral part of a database system subject to various types of failures resulting in the loss and/or corruption of data stored in the database. The recovery procedure restores the database to its latest consistent state before the failure where consistency is defined in terms of the transaction concept. There are various recovery algorithms in use. ARIES (Algorithm for Recovery and Isolation Exploiting Semantics) is a recently developed algorithm addressing efficient database recovery requirements. In this thesis, recovery in database systems and the ARIE5 recovery method are examined in detail, and a simulation constructed for the performance analysis of ARIES is presented. The simulation model supports a wide collection of parameters and evaluates a set of metrics applicable to all recovery methods. Keywords : Database 5ystems, Transaction, Recovery, Performance Analysis 111 Science Code 619.D2.DA-