Miyokard enfarktüsünde hastaneye başvuru süresini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting the time to admission to hospital in myocardial i̇nfarction
  1. Tez No: 819714
  2. Yazar: ARİF ERTUĞ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma Miyokard Enfarktüsü (MI) tanısı alan hastaların hastaneye geliş sürelerini ve bu süreyi etkileyen faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mart-Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve Kardiyoloji Servisi'ne yatan, araştırma kriterlerini sağlayan 176 hasta ile gerçekleştirildi.Veriler 'Miyokard Enfarktüslü Hasta Tanılama Formu' ve 'Sağlık Algısı Ölçeği' kullanılarak toplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 58.79±8.48 yıl olup, %65.3'ü erkek, çoğunluğu evli (%94.3) ve %34.7'si lise mezunudur. Hastaların hastaneye ortalama başvuru süresi 98.38±115.413 dk olup, %73,9'u 2 saatten önce hastaneye başvurdğunu bildirdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This research was carried out as a descriptive study to determine the duration of hospitalization of patients diagnosed with Myocardial Infarction (MI) and the factors affecting this time. Materials and Methods: The research was carried out with 176 patients who were admitted to the Cardiology Service of a Training and Research Hospital in Istanbul between March and August 2021 and met the research criteria gathered. Results: The mean age of the patients included in the study was 58.79±8.48 years, 65.3% were male, married (94.3%) and 34.7% were high school graduates. The mean admission time of the patients' structures was 98.38±115.413 minutes, and 73.9% of them reported that they applied before 2 hours.