Masa tenisi sporcularında bakış stabilizasyonlu okülo- motor egzersizlerin el-göz koordinasyonu ve reaksiyon zamanı üzerine etkisi
The effect of oculomotor exercises with gaze stabilization on hand-eye coordination and reaction time in table tennis athletes
  1. Tez No: 819721
  2. Yazar: GÜLAY ALTUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada 15-25 yaş arası masa tenisi sporcularında bakış stabilizasyonlu okülo- motor egzersizlerin el göz koordinasyonu, reaksiyon zamanı, görsel algı ve dinamik görme keskinliği üzerine olan etkisi araştırmak hedeflendi. Çalışmaya dahil edilen 50 masa tenisi sporcusu randomize olarak okülo-motor egzersiz grubu (n=25) ve kontrol grubu (n=25) olmak üzere iki gruba ayrıldı. 2 grup rutin antrenman programlarına devam ederken, okülo-motor egzersiz grubuna 6 hafta boyunca günde iki kez olmak üzere bakış stabilizasyonlu okülo-motor egzersizler telerehabilitasyon yolu ile uygulandı. Sporcuların değerlendirilmesinde Disklere Dokunma Testi, Reaksiyon Zamanı Belirleme Testi, İz Sürme Testi (İST A-B) ve Dinamik Görme Keskinliği Testi kullanıldı. Tüm değerlendirmeler yüz yüze, çalışmanın başlangıcında ve 6 hafta sonra tekrarlandı. Grupların sosyodemografik özellikleri benzerdi (p>0,05). Gruplar arası disklere dokunma testi sonucunda anlamlı değişim elde edildi (p=0,01). Gruplar arası reaksiyon zamanı parametresinde (vuruş/reaksiyon süresi) anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Kontrol grubunda vuruş sayısında anlamlı fark görülürken (p =0,011), okülo-motor egzersiz grubunda vuruş sayısı ve ortalama reaksiyon süresinde anlamlı iyileşme belirlendi (p =0,001, p=0,001). Gruplar arasında İST-A sonuçları anlamlı farka sahipken (p=0,027), İST-B sonuçları arasında fark belirlenemedi (p=0,061). Dinamik görme keskinliği değerlendirilmesinde gruplar arası anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Çalışma sonucunda 15-25 yaş arası masa tenisi sporcularında uzaktan denetimli uygulanan bakış stabilizasyonlu okülo-motor egzersizlerinin el-göz koordinasyonu ve görsel algı parametreleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of oculomotor exercises with gaze stabilization on eye-hand coordination, reaction time, visual perception and dynamic visual acuity in table tennis player aged 15-25 years. Fifty table tennis players included in the study were randomly divided in to oculo-motor exercise (n=25) and control (n=25) groups. While the two groups continued their routine training programs, oculo- motor exercises with gaze stabilization were applied to the oculo-motor exercise group twice a day for 6 weeks by telerehabilitation. Plate tapping test, Blazepod reaction time test, trail making test (İST A-B) and dynamic visual acuity test were used to evaluate the players. All the evaluations were repeated before the face-to-face application and after the 6-week application. Sociodemographic characteristics of the groups were similar (p>0.05). A significant change was obtained as a result of the plate tapping test between the groups (p=0.01). There was no significant difference in the reaction time parameter (stroke/reaction time) between the groups (p>0.05). While there was a significant difference in the number of strokes in the control group (p =0.011), a significant improvement in the number of strokes and average reaction time was determined in the oculomotor exercise group (p=0.001, p=0.001). While there was a difference between the groups on IST-A results (p=0.027), there was no difference between the IST-B results (p=0.061). There was no significant difference between the groups in the evaluation of dynamic visual acuity (p> 0,05). However, there was an increase in the dynamic visual acuity of some participants in both groups. At the end of the study, it was determined that remotely supervised oculomotor exercises with gaze stabilization had a positive effect on hand-eye coordination and visual perception parameters in table tennis athletes between the ages of 15-25.