Okul öncesi dönemde erken okuryazarlık becerilerinin desteklenmesinde iki farklı yöntemin karşılaştırılması
Comparison of two different methods in supporting early literacy skills in preschool period
  1. Tez No: 819722
  2. Yazar: HÜMEYRA NUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul öncesi dönemde erken okuryazarlık becerilerinin desteklenmesinde iki farklı yöntemin karşılaştırılmasıdır. Araştırma kontrol gruplu ön test-son test deneysel model ile desenlenmiştir. Çalışma grubunu 5 yaş grubundan 60 çocuk oluşturmaktadır. 2 deney ve 1 kontrol grubu olarak gerçekleştirilen çalışmada somut materyallerle eğitim alan 1. deney grubunda 20 çocuk, dijital materyallerle eğitim alan 2. deney grubunda 20 çocuk, okul öncesi eğitimine devam eden kontrol grubunda 20 çocuk yer almaktadır. Deney grubunda olan çocuklara eğitim programı 10 hafta, haftada 2 gün olarak 40 temel materyal, 100 etkinlik ve 1254 adet görsel içeren erken okuryazarlık eğitim programı uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak çocukların erken okuryazarlık seviyeleri tespit etmek amacıyla Kargın ve ark. (2015) tarafından geliştirilen“Erken Okuryazarlık Testi (EROT)”ve çocukların sosyo-demografik bilgileri saptamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Elde verilerin deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında Anova testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to compare two diffrent methods in supporting early literacy skills in preschool period. The research was designed with a control group pretest-posttest experimental model. The study group consists of 60 children from the age group of 5 years. In the study, which was carried out as 2 experimental and 1 control groups, 20 children in the 1st experimental group who received education with concrete materials, 20 children in the 2nd experimental group who received education with digital materials, and 20 children in the control group who continued their pre-school education. The children in the experimental group were given an early literacy education program that included 40 basic materials, 100 activities and 1254 visuals for 10 weeks, 2 days a week. As a data collection tool, Kargın et al. (2015) and the“Demographic Information Form”prepared by the researcher to determine the socio-demographic information of the children were used. SPSS 26 package program was used in the analysis of the data. The obtained data were analyzed with the Anova test in the comparison of the experimental and control groups.