Baş boyun kanseri hastalarında tükürükte doku faktörü aktivitesinin incelenmesi
Investigation of tissue factor activity in saliva in head and neck cancer patients
- Tez No: 819725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL VELİ ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Biochemistry, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda, oral kavite ve larinks kanser hastalarında operasyon öncesi ve operasyon sonrası tükürükte Doku Faktörü (DF) aktivitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza, Oral Kavite Kanseri (OKK; n=20) ve Larinks Kanseri (LK; n=25) olan 45 kanser hastası ile sağlıklı kişilerden oluşan Kontrol grubu (n=15) dahil edilmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası alınan tükürük örneklerinde DF aktivitesine ek olarak Lipit Peroksidasyonu (LPO) ve Nitrik Oksit (NO) düzeyleri ile Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Katalaz (KAT) aktivitesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the tissue factor (TF) activity and oxidative stress values in saliva before and after surgery in oral cavity and laryngeal cancer patients. This prospective study was conducted with 45 patients diagnosed with head and neck cancer and a control group consisting of 15 healthy individuals. The 45 patients were divided into two subgroups for head and neck cancer according to the type of cancer: the oral cavity cancer group (n = 20) and the laryngeal cancer group. TF activity, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) activity, lipid peroxidase (LPO), and nitric oxide (NO) levels were examined in saliva samples obtained before and after surgery.