The investigation of the inhibition effects of metal complexes of schiff bases of some sulfa drugs on 6-phosphogluconate dehydrogenase activity
Bazı sülfa ilaçlarının schiff bazlarının metal komplekslerinin 6-fosfoglukonat dehidrojenaz aktivitesi üzerindeki inhibisiyon etkisinin araştırılması
- Tez No: 819731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma özellikle 6PGD enzimi ile ilgilenmektedir. 6PGD'nin yokluğunda kanser hücreleri ölür ve çoğalamaz. %1'den az 6PGD eksikliği ile kanserin gelişimi veya ilerlemesi arasında bir ilişki yoktur. Hücre gelişimi, hücre büyümesini ve bölünmesini kontrol eden 6PGD'nin inhibisyonundan olumsuz etkilenir. Kanser ve glikoz metabolik yolu. Kanser hücreleri, NADPH ve DNA sentezi için 6PGD'ye ihtiyaç duyar. SIRT2 aktive edildiğinde NADPH üretimini bloke eder ve DNA sentezini yavaşlatır. Ras, Src ve PI3K/AKT'deki onkojenik değişikliklerin tümü, kanser hücrelerinde 6PGD aktivitesinin artmasına neden olur. 6PGD geni glioma, akciğer ve yumurtalık kanseri (ROS) ile ilişkilendirilmiştir. 6PGD geni, tedavinin etkinliğini etkiler. BCG ekspresyonu, mesane kanserinde kötü bir sonuçla ilişkilidir. 6PGD kullanılarak gliomalar için tedavi yanıtı ve hayatta kalma süresi tahmin edilebilir. Birkaç Schiff bazının ve bunların komplekslerinin in vitro 6PGD aktivitesi üzerindeki etkisini incelemek için spektrofotometrik teknikler kullandık. Molegro Virtual Docker programı, olası bağlanma modellerini değerlendirmek için de kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In particular, this study is interested in the 6PGD enzyme. In the absence of 6PGD, cancer cells die and cannot propagate. There is no correlation between a 6PGD deficiency of less than 1% and either the development or progression of cancer. Cell development is negatively affected by the inhibition of 6PGD, which controls cell growth and division. Cancer and the glucose metabolic pathway. Cancer cells need 6PGD for the synthesis of NADPH and DNA. When SIRT2 is activated, it blocks the production of NADPH and slows down DNA synthesis. Oncogenic alterations in Ras, Src, and PI3K/AKT all lead to increased 6PGD activity in cancer cells. The 6PGD gene has been linked to glioma, lung, and ovarian cancer (ROS). The 6PGD gene affects the effectiveness of therapy. BCG expression is associated with a poor outcome in bladder cancer. Treatment response and survival time for gliomas may be predicted using 6PGD. We used spectrophotometric techniques to examine the impact of several Schiff bases and their complexes on 6PGD activity in vitro. The program Molegro Virtual Docker was also used to assess probable attachment patterns.