Geliştirilen sosyal beceri eğitim programının okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerilerine, problem davranışlarına ve okula uyumlarına etkisinin incelenmesi
The effect of developed social skills training program on preschool children's social skills, problem behaviors and school adaptation
  1. Tez No: 819751
  2. Yazar: KÜBRA KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY DAĞYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş grubu çocukların sosyal becerilerinin arttırılmasına yönelik geliştirilen Sosyal Beceri Eğitim Programı'nın çocukların sosyal beceri, okula uyum ve problem davranış düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir, deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubuna 29 öğrenci ve kontrol grubuna 28 öğrenci olmak üzere araştırmaya toplam 57 öğrenci dahil edilmiştir. Deney grubundaki çocuklara mevcut okul öncesi eğitim programına ek olarak dört hafta süreyle haftada üç gün, geliştirilen Sosyal Beceri Eğitim Programı araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise okul öncesi öğretmenleri tarafından Milli Eğitimin eğitim öğretim faaliyetleri devam ettirilmiştir. Veri toplamada“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”,“Okula Uyum Öğretmen Değerlendirme Ölçeği”ve“Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Sosyal Beceri Eğitim Programı'na katılan deney grubundaki çocukların son test sosyal beceri ortalama puanlarının kontrol grubunda yer alan çocukların son test sosyal beceri ortalama puanlarına göre anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu; son test problem davranış ortalama puanlarının kontrol grubundaki çocukların son test problem davranış ortalama puanlarına göre anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu, verilen eğitimin okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş grubu çocuklarının sosyal beceri ve problem davranışları üzerinde olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Fakat çocukların okula uyum puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Diğer bir ifadeyle, uygulanan program deney grubunda yer alan çocukların sosyal beceri ve problem davranış düzeylerini etkilerken okula uyum düzeylerini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Social Skills Training Program, which was developed to increase the social skills of 5-6 year old children attending preschool education, on children's social skills, school adaptation and problem behavior levels was examined. The study was conducted in a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, and experimental and control groups were formed. A total of 57 students were included in the study, 29 students in the experimental group and 28 students in the control group. In addition to the existing preschool education program, the Social Skills Training Program developed by the researcher was applied to the children in the experimental group three days a week for four weeks. In the control group, the educational activities of the National Education were continued by preschool teachers.“Preschool Social Skills Assessment Scale”,“School Adaptation Teacher Rating Scale”and“Kindergarten and Preschool Behavior Scale”were used for data collection. Analysis of Covariance (ANCOVA) was used to analyze the data. As a result of the study, it was found that the post-test social skills mean scores of the children in the experimental group who participated in the Social Skills Training Program were significantly higher than the post-test social skills mean scores of the children in the control group; the post-test problem behavior mean scores were significantly lower than the post-test problem behavior mean scores of the children in the control group, and the training had a positive effect on the social skills and problem behaviors of 5-6 year old children attending preschool education. However, it was found that there was no significant difference between children's school adaptation scores. In other words, while the applied program affected the social skills and problem behaviors of the children in the experimental group, it did not affect their school adjustment levels.