Binalarda yapısal esnekliği değerlendirmek için çok ölçütlü bir model
A multi-criteria model for evaluating structural flexibility in buildings
- Tez No: 819778
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hızla gelişen teknoloji ve endüstrileşme ile binaların kullanım aşamasının ekonomik süreleri, yapı bileşenlerinin çoğunun teknik ömründen daha kısa hale gelmiştir. Dolayısıyla yapıların daha az yıkım ve atıkla kullanılabilmesini sağlayacak, bunun için de tasarım aşamasında alınan kararların denetlenebileceği sistematik bir kontrol mekanizması gerekli hale gelmektedir. Bu doğrultuda yapı sistemlerinin ve yapı elemanlarının yapı esnekliği ile olan ilişkisi irdelenmiş, sonrasında ise bina projeleri için yapı esnekliğinin potansiyelini sistematik olarak ifade edebilecek bir model önerisi sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, mimarlık alanında yer bulan esneklik olgusuna ve bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmalar ile diğer araştırmacıların ilkesel yaklaşımlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise belirlenen ilke ve kriterlerin ayrı ayrı tanımları ile yapı esnekliği bağlamındaki açıklamalarına yer verilmiştir. Buraya kadar olan veriler ışığında ilke ve kriterler birbirleriyle ilişkilendirilmiş sonrasında AHS yöntemi aracılığı ile hiyerarşik bir şekilde organize edilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, yapı esnekliği potansiyelinin ölçülebilmesine yönelik bir model önerisi geliştirilmiştir. Sonrasında ise bu modelin geçerliliğini tespit etmek amacıyla esneklik iddiası olan örnek bir fabrika yapısı üzerinden modelin kontrolü gerçekleştirilmiştir. Sonuç bölümde önerilen modelin katkıları ve kazanımları vurgulanmıştır. Bu tezde geliştirilen model sayesinde, mimar-mühendis-müşteri gibi karar verici grupların tasarım aşamasında yapı ile ilgili belirledikleri temel kararları esneklik ilkeleri süzgecinde sistematik olarak denetleyebilmeleri ve gerekli iyileştirmeleri yine bu aşamada yapabilmeleri amaçlanmıştır. Buna ek olarak, sürdürülebilirlik için büyük öneme sahip olan esnekliğin mimarlık ortamındaki farkındalığı arttırılarak bu alanda yapılan çalışmalara destek olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing technology and industrialization have affected the usage phase of the buildings and made these usage periods shorter than the technical life of the building components. Therefore, the necessity of a systematic control mechanism for the use of buildings with less destruction and less waste, makes the decision controling at the design stage more important. Within the scope of the study, a model that can systematically express the potential of building stucture flexibility has been proposed, through the examination of the relationships between building systems. In the second part, the flexibility in the architecture was defined by previous studies and their principled approaches. Then in the third part, the definitions of the determined principles and criteria and their explanations were systematically included. The data so far have been organized in a hierarchical manner by the AHP method. In the fourth chapter, a model for measuring the structural flexibility potential is presented. In order to determine the validity of the model, control was carried out on a sample factory structure. In the conclusion section, the contributions and achievements of the proposed model are highlighted. With the model proposal, it will be easier for decision-making groups to systematically control the basic decisions during the design phase in the filter of flexibility principles. Also it is aimed to increase the awareness of flexibility in the architectural environment for sustainability, and to support the studies carried out in this field.