Phaselis teritoryumunda Ares kültü ve tapınımı
The cult and worship of Ares in the territory of phaselis
  1. Tez No: 819804
  2. Yazar: AYKAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışmada, Phaselis teritoryumunun kuzey sınırında tespit edilen Ares kült alanları ve bu alanlarda tespit edilen epigrafik belgeler ve arkeolojik buluntular ışığında, bölgedeki Ares tapınımı değerlendirilmektedir. Tahtalı Dağ'ın eteklerinde yaşayanlarca tapınım görmüş Tanrı Ares'in kült ve pratiklerini anlayabilmek amacıyla Ekizce Ares Kutsal Alanı'nda yürütülen beş yıllık yüzey araştırmaları sonucunda elde edilen veriler bir bütünlük içerisinde burada sunulan doktora tezi kapsamında incelenmektedir. 2017-2021 yılları arasında yürütülen bu çalışmalar neticesinde, Ekizce Ares Kutsal Alanı'nda sayısı 100'ü geçen adak steli ve çeşitli kategorilerde arkeolojik buluntular tespit edilmiştir. Alanda belgelenen yazıtlı adak stellerinin çoğu, korunma durumları nedeniyle transkripsiyon yapılamaz düzeyde bulunması nedeniyle, çalışmada sayısal görüntüleme (RTI, SfM) metotları aracılığıyla dijital epigrafi çalışmaları yürütülmüştür. Bu veriler ışığında MÖ III. ile MS IV. yüzyıl arasında, Phaselis teritoryumunda görülen Ares kültü ve tapınımına ilişkin çok yönlü bakış açıları ve yorumlar geliştirebilecek arkeolojik bir repertuvar elde edilmiştir. Çalışmada, Phaselis'in dağlık bölgesinde bulunan Ares kült alanlarının lokasyonları ve buna bağlı olarak bölge halkının kimliği, dini inanışları ve tapınım şekilleri gibi sosyo-kültürel verilere ulaşılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the cult sites of Ares on the northern border of the Phaselis territory and the worship of Ares in the region based on the epigraphical documents and archaeological artifacts found in these sites. In order to understand the cult and practices of the god Ares, who was worshipped by the local people living in the surroundings of Tahtalı Dağ, the data collected as a result of the surveys carried out in the Sanctuary of Ares at Ekizce for five years are analyzed as a whole within the scope of the doctoral thesis presented here. As a result of these studies conducted between 2017-2021, more than 100 votive stelae and archaeological materials in various categories were identified in the Sanctuary of Ares at Ekizce. In the light of these data, an archaeological repertoire has been obtained that can provide multifaceted perspectives and interpretations on the cult and worship of Ares in the territory of Phaselis between the third century BC and the fourth century AD. Digital epigraphy studies were also carried out in the study since most of the votive stelae documented in the area could not be transcribed due to their poor state of preservation. It is aimed to reveal the cult practices of the local people who worshipped Ares, and accordingly, it is aimed to reach socio-cultural data such as the identity, religious beliefs and worship patterns of the people living in the mountainous regions of Phaselis.