Uluslararası ticarette rekabet edebilirliğin ekonometrik ve istatistiksel yaklaşımlar ile incelenmesi: Türkiye imalat endüstrisi örneği
Investigation of competitiveness in international trade by econometric and statistical approaches: The case of Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 819805
  2. Yazar: AYŞENUR AVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde Türkiye imalat endüstrisinin uluslararası ticaretteki rekabet edebilirliği ekonometrik ve istatistiksel yaklaşımlar ile incelenmektedir. Amaç söz konusu rekabet edebilirliğin hangi etmenlerden olumlu, hangi etmenlerden olumsuz etkilendiğini saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda iki seçenekli logit modelinden ve açıklayıcı faktör analizinden yararlanılmaktadır. Çözümlemelerde kullanılan veriler dört basamaklı ISIC (Rev. 4) sınıflamasına ilişkin Türkiye imalat endüstrisi verileri olmaktadır. Bu verilerden türetilen açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük göstergesi iki seçenekli logit modelinin bağımlı değişkeni; açıklayıcı faktör analiziyle elde edilen kurgusal değişkenler (faktörler) de bağımsız değişkenleri olarak çözümlemelere sokulmaktadır. Açıklayıcı faktör analiziyle elde edilen kurgusal değişkenlerin anlamlandırılıp adlandırılması sürecinde uluslararası ticaretteki rekabet edebilirlik alanında yapılan çalışmalardan esinlenilmektedir. Böyle bir çalışma sonucunda Türkiye imalat endüstrisinin uluslararası ticaretteki rekabet edebilirliği konusunda çıkarımlar yapma olanaklarının artırılması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the competitiveness of the Turkish manufacturing industry in international trade is examined with econometric and statistical approaches. The aim is to determine which factors affect competitiveness positively and which factors negatively affect it. For this purpose, binary logit model and explanatory factor analysis are used. The data used in the analyzes are the data of the Turkish manufacturing industry regarding the four-digit ISIC (Rev. 4) classification. Revealed comparative advantage indicator derived from these data has been made the dependent variable of binary logit model while theoretical variables (factors) obtained by explanatory factor analysis have been made as independent variables of the mentioned model. In the process of interpretating and naming the theoretical variables obtained by explanatory factor analysis, it is inspired by studies in the field of competitiveness in international trade. As a result of such a study, it is hoped that the possibilities of making inferences about the competitiveness of the Turkish manufacturing industry in international trade will be increased.