Meslek öğretmenlerinde ergonomi eğitiminin kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ile ilişkisi
The relationship of ergonomics education with musculoskeletal disorders in vocational teachers
- Tez No: 819836
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyal Hizmet, Public Health, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı branşlardaki meslek öğretmenlerinin kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının belirlenmesi, bu sorunların ergonomi eğitimiyle ilişkisinin incelenmesi ve kas iskelet sistemi sorunları ile meslek öğretmenlerinin çalışma pozisyonları, çalışma şartları, demografik özellikleri, yaşam kalitesi ve depresyon durumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu, fiziksel ölçme ve değerlendirme ölçümlerinin yapılacağı eğitim müdahaleli bir araştırmadır. Araştırma, Rize ili merkeze bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nde bulunan toplam 101 kişi ile yapılmıştır. Çalışmada veriler Kişisel Veri Toplama Formu, Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (HTVD) formu, Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Anketi, Beck Depresyon Anketi ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (KF 36) ile elde edilmiştir. Katılımcıların vücut bölgelerine göre kas iskelet sistemi şikayetleri görülme oranı büyükten küçüğe doğru sırayla boyun, bel, sırt ve omuz şeklindedir. Ergonomi eğitimi sonucunda kas iskelet sistemi şikayetleri tehlike sınıfı gözetmeksizin azalma gösterirken, kontrol grubunda şikayetler değişmemiştir. Çalışmaya katılan tüm öğretmenlerin HTVD skor aralığına göre hem eğitim öncesinde hem de eğitim sonrasında orta derecede riskli (4-7 puan aralığı) grupta olduğu görülmüş ve HTVD skorları çalışmanın sonunda her iki grupta da eğitim öncesine göre düşük görülmüştür. Çalışmamıza katılan tüm bireylerin Beck depresyon skorlarına göre depresif belirtiler göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to specify Musculoskeletal System Disorders of Vocational Teachers in various branches, to analyze the relation of the disorders with Ergonomics Education, and the relation of vocational teachers' working position and conditions, demographic features, life qualities and depression status with Musculoskeletal System Disorders. The research is the one with pretest and posttest control group, and educational intervention which will be done the measurements of physical assessment and evaluation. The research has been done on 101 people in total in Vocational and Technical Anatolian High Schools in Rize- Merkez. Data in research has been acquired by way of Personal Data Acquisition Form, Quick Whole Body Evaluation Form, Extended Nordic Musculoskeletal Survey, Beck Depression Survey and Quality of Life Scale (SF 36). The rate of musculoskeletal system complaints according to the body parts of the participants is on neck, waist, back and shoulder in order from the largest to smallest. While musculoskeletal system complaints have been decreasing regardless of danger class as a result of ergonomics training, the complaints in control group have not altered. It is seen that all teachers in research are in intermediate risk group (4-7 score interval) both pre-training and post-training according to HTVD score interval, and HTVD score has been lower in both groups at the end of the research than pre-training. It is observed that the participants in research have not predicate depressive symptoms according to Beck Depression Scores.