Rotenon ile indüklenen In Vitro Parkinson hastalığı modelinde hücre iskelet elemanlarının düzenlenmesi üzerine metforminin etkisi
Effect of metformin on regulation of cytoskeletal elements in a rotenoneınduced In Vitro model of Parkinson's disease
  1. Tez No: 819835
  2. Yazar: EKİN GÜZİDE SAYILGAN SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM TURGUT COŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Başlık: Rotenon ile indüklenen in vitro Parkinson hastalığı modelinde metforminin, hücre iskelet elemanlarının düzenlemesi üzerine etkisi Amaç: Parkinson hastalığı gibi bazı nörodejeneratif hastalıklarda hücre sitozolündeki hücre iskelet elemanları yeniden düzenlenir. Sirtuin (SIRT) ailesi genlerinin nörodejeneratif hastalıklar ile bağlantısı olduğu ortaya koyulmuştur. Metformin, doğrudan SIRT1-aktive edici bir bileşiktir. Etkisini beyinde dopamine çevrilerek gösteren levodopa, Parkinson hastalığında semptomları hafifletmek için kullanılır. Bu çalışmada, metforminin hücre iskeleti elemanlarının stabilizasyonu ve oluşan agregatlar üzerinde olumlu bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymak ve levodopa'nın etkisi ile karşılaştırmak amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada, SH-SY5Y hücre hattında rotenon ile Parkinson hastalığı modeli oluşturuldu. Hücrelere uygulanan maddelerin IC50 değeri belirlendi ve deneylere uygun konsantrasyon ile devam edildi. RA ile farklılaştırılan ve farklılaştırılmayan hücrelerde hastalık modeli oluşumu ardından metformin, levodopa ve ikisinin kombinasyonu verildi. Hücrelerde çoğalma ve canlılık belirlendi. RNA izolasyonu yapılarak, cDNA'larda Real Time PCR yöntemiyle kofilin, CRMP2, SIRT1, NFL, RhoA, alfa-sinüklein, TAU, ROCK2 ekspresyonları belirlendi. ELISA yöntemi uygulanarak kofilin, ROCK2, alfa sinüklein, TAU, NFL ve CRMP2'nin protein düzeyi belirlendi.
Özet (Çeviri)
Title: Effect of metformin on regulation of cytoskeletal elements in a rotenone-ınduced ın vitro model of Parkinson's disease Aim: In some neurodegenerative diseases such as Parkinson's disease, cytoskeletal elements in the cell cytosol are rearranged. Sirtuin (SIRT) family genes have been shown to be associated with neurodegenerative diseases. Metformin is a direct SIRT1-activating compound. Levodopa, which shows its effect by converting to dopamine in the brain, is used to relieve symptoms in Parkinson's disease. In this study, it is aimed to reveal whether metformin has a positive effect on the stabilization of cytoskeletal elements and the aggregates formed, and to compare it with the effect of levodopa. Method: In this study, a Parkinson's disease model was created with rotenone in the SH-SY5Y cell line. The IC50 value of the substances applied to the cells was determined and the experiments were continued with the appropriate concentration. Metformin, levodopa, and a combination of the two were administered, followed by disease model formation in RA-differentiated and undifferentiated cells. Cell proliferation and viability were determined. Cofilin, CRMP2, SIRT1, NFL, RhoA, alpha-synuclein, TAU, ROCK2 expressions were determined in cDNAs using Real Time PCR method by RNA isolation. The protein levels of cofilin, ROCK2, alpha synuclein, TAU, NFL and CRMP2 were determined by using the ELISA method.