Yetişkin bireylerde akdeniz diyetine uyum ile depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve yeme davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adherence to the mediterranean diet and depression, anxiety, stress levels and eating behaviors in adults
- Tez No: 819842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAMARLI ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yetişkin bireylerde Akdeniz diyetine uyum ile depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve yeme davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Aralık 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında, Antalya Muratpaşa Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne başvuran, 18-65 yaş aralığında 356 yetişkin birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları, Akdeniz diyetine uyumları, depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve yeme davranışları anket aracılığı ile değerlendirilmiş olup, besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %71,1' i (n= 253) kadın, % 28,9'u (n=103) erkek olup; yaş ortalamaları sırasıyla 40,6±10,94 ve 39,1±12,23 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationships between adherence to the Mediterranean diet and depression, anxiety, stress levels and eating behaviors in adults. Method: The study was conducted with 356 adults who were between 18-65 years of age and applied to Antalya Muratpaşa Municipality Health Affairs Directorate between December 2021 and May 2022. The general characteristics, nutritional habits, physical activity status, Mediterranean diet adherence, depression, anxiety,stress levels and eating behaviors of individuals were evaluated by means of a questionnaire and the food consumption records and anthropometric measurements were taken. Results: 71.1% (n= 253) of the individuals participating in the study were female and 28.9% (n=103) were male, with a mean age of 40.6±10.94 and 39.1±12.23 years, respectively.