L'influence de Jose-Maria de Heredia sur Yahya Kemal Beyatlı une etude compare sur 'Les Trophees' et 'Kendi Gök Kubbemiz'
Jose-Maria de Heredia'nın Yahya Kemal Beyatlı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 81985
  2. Yazar: DURAN İÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
m ÖZET 19. Yüzyılın sonuna doğru, batılılaşma hareketi, birçok alanda olduğu gibi, Türk kültürüne de geniş bir biçimde egemen olmuştur. Bu çerçevede, özellikle Fransız edebiyatının Türk edebiyatı üzerinde kesin bir etkisi olduğunu görüyoruz. Bu noktadan hareketle, bu çalışmamızda, Parnas ekolünün önde gelen temsilcilerinden Jose-Maria de Heredia'nın Türk şairi Yahya Kemal Beyatlı'ya olan doğrudan etkisini irdeliyoruz. Yahya Kemal, Heredia'nın tek şiir eseri olan « Ganimetler »'i başlıca başvuru kaynağı olarak görmektedir. Bu eser sayesinde Türk şairi sadece belirli bir edebi estetiği değil aynı zamanda köken ve tarih bilinci ve bir dünya görüşü oluşturmuştur. İşte bu çalışmamız, bu derinden etkilenmenin boyutlarını ele almaktadır ; bununla birlikte, Yahya Kemal Beyatlı bir taklitçi gibi görünmemiş, şekil ve içerik bakımından özgün bir eser ortaya koyabilmiştir. Öyle ki, modern Türk şiirinin tartışmasız üstadlanndan birisi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Towards the end of the 19th century, the Western Movement became dominant in Turkish culture, as in every other apects. In this perspective, it's obvious that especially French literature had a definite impact on Turkish literature. Based on this issue, in our study, we analyze the direct influence of the representative of the Paraas School, Jose-Maria de Heredia, on the Turkish poet, Yahya Kemal Beyath. Yahya Kemal Beyath regarded Heredia' s“Booty”, his mere work as a poem, as his main source of reference. Because of this work, the Turkish poet not only formed a certain literary aesthetic, but also a historical awareness and certain basis including a world view. Therefore, this study investigates the deep impact of this dimension. In addition, Yahya Kemal wasn't realized as an imitator, he was able to create an authentic literary work in terms of its format and content. That is to say, he was appreciated as a great master in modern Turkish poetry.