Kamu bankalarının Türk bankacılık sektöründeki yeri ve özelleştirilmesi
The Position and privatization of the public banks within the Turkish banking sector
- Tez No: 81986
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Türk mali sisteminin en gelişmiş sektörünü oluşturan, geniş hizmet yelpazesi ve kaynak imkanı ile ülke kalkınmasında oldukça önemli ve etkin bir yere sahip olan Türk bankacılık sistemi, 1980'lerden itibaren gelişme kaydetmiş ve uluslararası bankacılık sistemi ile bütünleşme sürecine hızla girmiştir. Bu çalışmamın amacı, Türk Bankacılık Sistemini ve gündemde olan kamu bankalarının özelleştirilmesini gerekçeleriyle incelemektir. Bu doğrultuda, kamu bankalarının özelleştirilmesinin ülkemize sağlayacağı faydaların neler olabileceği ve maliyet tasarruflarını sağlamanın mümkün olup olmayacağı üzerinde durulmuş, kamu bankalarının rasyonel çalışması için öneriler getirilmiştir. Günümüzde, kamu bankaları tarihsel misyonlarım tamamladıkları yönünden eleştirilmeye ve gelişen özel sektör bankacılığının kamu bankalarının verdikleri hizmetleri de verebileceği tartışılmaya başlanmıştır. Kamu bankalarına yönelik eleştirilerin çokluğu, Türk bankacılık sektöründe kamu bankacılığının sorgulanmasına yol açmıştır. Kamu bankalarının, gerek kurulduğu dönemlerde ki Türkiye'nin şartlarının bugün değişmesi ve gerekse uluslararası etkileşim bu bankaların özelleştirilmeleri konusunu gündeme getirmiştir. Türk bankacılık sektöründe önemli paya sahip olan kamu bankalarının gelişen ekonomik koşullara ve rekabet seviyelerine bağlı olarak ekonomideki genel etkinliği ve verimliliği yükseltmek amacıyla en kısa zamanda özelleştirilmesi gerekmektedir. Bu gerekliliğin yerine getirilmesinin ülkemize sağlayacağı en büyük kazanım orta ve uzun dönemde makro- ekonomik istikrarın sağlanması olacaktır. Böylece, tüm bankalar hiçbir ayrıcalığa tabi olmadan faaliyet gösterebilecekler, eşit rekabet koşullan altında hizmet sunabileceklerdir. Bu durumda rekabet artacak, mevcut kaynakların etkin kullanılması sağlanacaktır.Ill Diğer taraftan, Türk bankacılık sektöründe yer alan kamu bankalarının istinasız tamamının özelleştirilmesi halinde devletin bankacılık sistemine müdahalesi çok büyük oranda ortadan kalkacak ve kuruluşlara her yıl devletin yapmakta olduğu yardım ve görev zararı ödemelerinin azalması sonucu bu kuruluşların bütçe üzerindeki olumsuz etkileri sona erecektir. Ayrıca, 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu'na göre, T.CZiraat Bankası ve T.Halk Bankası hisselerinin tamamının elden çıkarılarak özelleştirilmesi gibi bir husus söz konusu değildir. Esas olarak bunun pratiğe dökülmesi de mümkün görülmemektedir. Örneğin T.C. Ziraat Bankası yurda yayılmış 1300 civarında şube ile ülkeyi birbirine bağlayan bir bankacılık hizmet ağına sahiptir. Yüklendiği ihtisas görevi yarımda stratejik bir önem de taşımaktadır. Bu nedenle bu bankaların yüklenmiş oldukları özel misyonu bırakarak özelleştirilmeleri en azından yalan bir gelecekte olası görülmemektedir. Sözkonusu bankaların %49'undan fazlasının özelleştirilmesine karar verilmesi halinde de bu bankalara ilişkin imtiyazlı hisseler oluşturulması gerekmektedir. Bu düzenlemenin nedeni, tekelleşmenin önlenmesi de dahil olmak üzere ekonomik ve milli yararların korunmak istenmesidir. Ancak, kamu kesiminin bankacılık sistemindeki mevcut ağırlığının kademeli olarak aşağı çekilmesi de bir zorunluluk olmakla birlikte, mevcut ve gelecekteki ekonomik gereklere göre, kamusal sermayeli bankalara da ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, ihtiyaç duyulmayan bankaların hızla özelleştirilmesi, ihtiyaç duyulanların ise ihtisas görevlerine uygun organizasyon ve kaynak yapışma kavuşturulmaları gerekmektedir. Bu hususlar sağlandığı takdirde kamu mülkiyetindeki bu bankaların yüklenecekleri özel görevleri başarıyla yerine getirebilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Turkish banking system; as the most advanced section of the Turkish financial system, with broad service area and resources; has a very important and effective place on the development of the country. It has recorded growth since 1980' s and has penetrated the entegration process with the international banking system. The aim of this study is searching the Turkish banking system and privatization of the state banks, which is on the focus nowadays. In this direction, it has been discussed the privatization of the state banks and what kind of benefits could be gained and whether or not possible to have some cost-saving facilities, and have been offered some suggestions on rational working conditions of them. Nowadays, it has been criticised that the state banks has completed their mission; the conditions of Turkey has been considerably changed, according to that time of establishing them. Improving private sector banking can undertake the state banks' role. The way has been opened to inquire the sate banks and very serious amount of critics has been directed them in recent years. Having a very significant share in Turkish banking sector, the state banks should be privatized in the possible shortest time for the purpose of raising their total effectiveness and increasing their productivities in the economical life, related to the improvement of economical condition and the level of competition. The biggest profit of realization this necessity is to provide the economical stabilization in the country, into the medium and long term. So, all the banks, without any exception, may show activities under the equal conditions. In this case, the level of competition will arise and the most effective using of the sources will be provided. On the other side, in the case of the privatization all the state hanks, without any exception, the interference of the state administration to the banking system will bediminished a great ratio and negetive effects over the general state budget may be ended; as the result of decreasing the payments and compensation indemnities, by the state administration. According to the Law of Privatization number 4046; the privatization of the Turkish Republic Agricultural Bank and the Turkish Public bank, can't be mentioned. It doesn't seem possible, practically to do this privatization easily. As an example; Agricultural Bank has about 1300 branches spreading all over the country. It has joined the country by banking services. Besides their specialized services they have strategic importance, too. For these reasons, leaving their special mission, to one side; privatization of them is not probable, at least in the near future. In the case of having a decision to privatize the state banks more than %49 ratio; it's necessary to hold some preferred stocks or preemptive right to protect the main economical and national benefits and to prevent monopolization. However, while the weight of the present public banking sector decrement gradually, according to present and future economical requirements, there can be demand to public capital banks. Because of this, it is required to quickly privatize the undersired bank, and provide reasonable organizatiion and resource structure of desired banks. In the case of ensuring the upper cases, public owned bank, can accomplish the responsibilities of private objectives.