İlerleme kavramının felsefi açıdan incelenmesi
A philosophical analysis of the concept of progress
  1. Tez No: 819886
  2. Yazar: SEYDA KESİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 581
Özet
İlerleme sıklıkla kullanılan bir kavram olsa da çoğu zaman öznel bir temele dayanmaktadır. Öznel temellerin ötesinde genel-geçer bir ilerleme anlayışının mümkün olup olmadığının araştırılması sonucunda öncelikle ilerlemenin değişimin olumlu olarak değerlendirilişi olduğu tespit edilmiş, daha sonra değişimin ne şekillerde olabileceğinden hareketle olumlu bir değişim addedilecek bir ilerlemenin ancak bilgisel ilerleme olabileceği ortaya konmuştur. Bu bilgisel ilerlemenin ise toplum için en nitelikli ve en nicelikli üretimin gerçekleştirilmesini sağlayacağı vurgulanmış ve bu sağlayacak olan ilerlemenin mümkün olan en yüksek hızda gerçekleşmesi için üretim araçlarıyla onları en iyi kullanacak insanların arasındaki engellerin kaldırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çünkü hakikat istenci dolayısıyla bilginin bir kez ortaya çıktığında belirli şartlar sağlandığında kaçınılmazca genişleyeceği öne sürülmüş ve bilgisel üretim araçlarıyla onları en iyi kullanacak olanlar arasındaki engellerin kaldırılmasının bunun en önemli koşulu olacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although progress is a concept that is used frequently, most of the time it is based on a subjective basis. In consequence of the inquisiton of the possibility of a de facto understanding of progress beyond the subjective bases, first of all it is determined that progress is the positive evaluation of change, afterwards through what forms change may ocur, it is revealed that a progress that would be assumed to be a positive change may only be a informational progress. In addition, it is emphasised that this informational progress will maintain the most qualified and the most quantified production for the Society, and it is concluded that for the occuring of the progress that will ensure this in its maximum possible speed the obstacles between the means of production and the persons who would use them in the best manner should be abolished. For it is claimed that, accordingly the will of truth the information is once emerged, provided that specific conditions are ensured it will inevitably expand, and it is presented that the abolishment of the obstacles between the means of informational production and the persons who would use them in the best manner is the most important requirement of this.