Bütünleşik bulanık ahp ve gri ilişkisel analiz modeli: İnşaat sektöründe makine ekipman seçimi örneği
Integrated fuzzy ahp and gray relational analysis model: Example of machinery equipment selection in the construction industry
  1. Tez No: 819887
  2. Yazar: MEYNA ERİŞ POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnşaat sektörü gelişen teknoloji ve makineleşme alanlarında dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük değişimler gösterse de insan gücü her zaman önemini korumuştur. Büyük ve orta ölçekli yapılan projelerde makine ekipman seçimi büyük önem arz etmekte; kamyon, greyder, dozer, beton pompası, ekskavatör, mobil vinç, beton mikseri, kule vinci, vb. birçok inşaat sektöründe kullanılan yapı makinelerinin seçilmesi ve temin edilmesi gibi durumlar titizlikle yapılması gereken hususlar arasındadır. Karar verilen aşamada seçilecek olan en iyi metodun uygulanmasıyla da maksimum ve minimum fayda ve külfetleri görmek mümkün olacaktır. İnşaat sektöründeki bir işletme ekipman ve makine tedarik etmeye karar verdiğinde içerisinde bulundukları süreç artık bir problem haline gelir. Buradan yola çıkarak bu çalışmada inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların makine ve ekipman seçimlerinde sahip oldukları kaynakları maksimum düzeyde yararlı kullanabilecekleri hata pay oranını en aza indirecek modelin oluşturulup en uygun alternatifin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Bulanık AHP (BAHP) ve Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemi kullanılmıştır. Bunun sonucunda işletmeler için en uygun makine ve ekipman seçimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the construction sector has undergone great changes in the fields of developing technology and mechanization in Turkey as well as in the world, manpower has always remained a key role. Machine equipment selection is of great importance in large and medium-sized projects; truck, grader, dozer, concrete pump, excavator, mobile crane, concrete mixer, tower crane, etc. Choosing and supplying construction machines used in many construction sectors are among the issues that need to be done meticulously. It will be possible to see the maximum and minimum benefits and burdens by applying the best method to be chosen at the stage of decision. When a business in the construction industry decides to procure equipment and machinery, the process they are in becomes a problem. From this point of view, in this study, it is aimed to determine the most suitable alternative by determining the model that will minimize the margin of error, in which the companies operating in the construction sector can use the resources they have at the maximum level in the selection of machinery and equipment. For this purpose, Fuzzy AHP (FAHP) and Gray Relational Analysis (GRA) methods from Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods were used. As a result, the most suitable machinery and equipment selection was made for the enterprises.