Deformation behavior of compacted fills
Sıkıştırılmış dolguların deformasyon davranışı
- Tez No: 819926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Doymamış zeminler dolgu malzemesi olarak kullanılan sıkıştırılmış dolgularda sık bir şekilde kullanılmaktadır. Sıkıştırılmış dolgular, dolgu içerisine su sızması nedeniyle göçebilir duruma gelebilmekte ve aşırı deformasyonlara ve/veya şev stabilitesi problemlerine maruz kalabilmektedir. Sıkıştırılmış dolgu malzemesinin performansını modellemek için Barcelona Basic Model (BBM), CODE-BRIGHT yazılımında yazılımı kullanılmıştır. Suya doygunluk derecesi ve dolgu malzemesinin altındaki drenaj tabakasının varlığı veya yokluğuna dayanarak, İstanbul'da gerçek bir sıkıştırılmış dolgu davranışını modellemek için drenaj tabakası bulunan sıkıştırılmış dolgu, drenaj tabakası olmayan sıkıştırılmış dolgu, drenaj tabakası bulunan doymuş dolgu ve drenaj tabakası olmayan doymuş dolgu gibi dört farklı sıkıştırılmış kil senaryosu kullanılmıştır. Sayısal analizlerden hesaplanan düşey deplasmanlar derinlikle ve zamana bağlı olarak değerlendirilmiş ve sıkıştırılmış dolgunun sahadan alınan gerçek ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. BBM parametreleri geri analiz yöntemi kullanılarak tahmin edilmiş ve belirlenen parametreler, dört farklı sıkıştırılmış dolgu senaryosunun sayısal modellemesinde kullanılmıştır. Sayısal analizden elde edilen farklı oturma değerleri açısal dönme değeri olarak incelenmiş ve sıkıştırılmış dolgular için önerilen tasarım ve tolerans sınır değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, BBM'nin sıkıştırılmış dolgu davranışındaki değişimleri modelleyebildiği ve drenaj tabakasının dolguyu aşırı düşey yer değiştirmelerden ve boşluk suyu basınçlarından korumada önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Typically, unsaturated soils are found in the compacted fills of embankments. The embankments may become unstable due to water infiltration, leading to significant deformations and/or slope failure. In order to mimic the performance of compacted fills, the Barcelona Basic Model (BBM) is implemented in the software CODE-BRIGHT. Based on the saturation degree and the presence or absence of the drainage layer beneath the embankment fill, four study cases have been used to model the behavior of a real compacted fill that is in Istanbul city. The settlement change with depth and time relationships have been plotted and compared to the real case of the embankment fill. The BBM parameters have been estimated using the back analysis method and the determined parameters have been used in the numerical analyses to simulate the fill behavior in four cases: as compacted fill with drainage layer, as compacted fill without drainage layer, saturated fill with drainage layer and the final case of saturated fill without drainage layer. The angular distortion is also examined and compared to the design and tolerance limits. It is found that BBM can simulate the fluctuations in the compacted fill behavior and good agreement has been seen between the case of as compacted with drainage and the real fill in the field. Also, the drain layer's importance has been determined in protecting the fill from excessive vertical displacements and pore water pressures. The case of fully saturated fill without drainage layer was found the worst case as it leads to the occurrence of differential settlements along the fill in addition to increasing the porewater pressure in an obvious manner due to the loss of the matric suction which in turn leads to decreasing the shear strength of the soil and occurrence of upward movement of the soil or heave and even slope failur e. e increase in differential settlements may lead to cracks and damage in the structure or pavements constructed on the embankment fill or adjacent to it. The protection of embankment fills from water inflow is crucial to avoid the embankment collapse due to wetting or fully saturation. Consequences of embankment collapse settlement problems cost hundreds of millions of dollars annually in repair and reconstruction.