Bütil hidroksitolüen konsantrasyonunun saanen teke sperminin donmasına etkisi
Effect of butylated hydroxytoluene concentration on saanen buck sperm freezability
- Tez No: 819927
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KOŞUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Tris-sitrik asit-glikoz yumurta sarısı gliserol (TCGYG) bazlı sulandırıcıda bütil hidroksitolüen'in (BHT) farklı konsantrasyonlarının (0,6 mM, 2,0 mM ve 5,0 mM) Saanen teke sperminin kryoprezervasyonunun sperma kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Ayrıca, kriyoprezervasyon öncesinde santrifüjleme yoluyla yıkanmış ve yıkanmamış sperm etkisi incelenmiştir. Bununla birlikte, başarılı bir teke spermi kriyoprezervasyonunun geliştirilmesinde optimal bir BHT konsantrasyonu bulunması amaçlanmıştır. Tez çalışması, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Küçükbaş Hayvan ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, 1-2 yaş arasında ve 50-60 kg canlı ağırlık aralığındaki 4 baş Saanen ırkı teke kullanılmıştır. Sperma toplama işlemi tekelerden çiftleşme mevsiminde (Kasım-Ocak) haftada 2 kez gerçekleştirilmiştir. Sperma, dişi varlığında yapay vajina yöntemiyle alınmıştır. Alınan sperma test tüplerinde birleştirilerek karışım elde edildikten sonra, 2 eşit ana gruba ayrılarak örnekler oluşturulmuştur. Bir kısım, tris-sitrik asit-glikoz (TCG) solüsyonunda (1:5) oranında seyreltilmiş ve iki kez 600 x g'de 10 dakika boyunca santrifüj edilerek yıkanmış, diğer kısım yıkanmadan tutulmuştur. Yıkadıktan sonra süpernatan dikkatlice çıkarılmış ve elde edilen tortu dört eşit parçaya bölünmüştür. Yıkanmamış sperma ise iki eşit parçaya bölünmüştür. Yıkanmış ve yıkanmamış sperma, muamelelere göre farklı konsantrasyonlarda BHT takviyesi ile desteklenmiş farklı TCG (%5 gliserol ve %15 yumurta sarısı) birinde yeniden süspanse edilmiştir: 1) yıkanmış sperma; 2) yıkanmış sperma + 0,6 mM BHT; 3) yıkanmış sperma + 2,0 mM BHT; 4) yıkanmış sperma + 5,0 mM BHT; 5) yıkanmamış sperma ve 6) yıkanmamış sperma + 5,0 mM BHT. Sulandırılan sperma 6 farklı 0,25 ml'lik payetlere çekildikten sonra, +4°C'de 2 saat ekilibrasyona bırakılmıştır. Ekilibrasyondan sonra payetler sıvı azot seviyesinin 4 cm üzerinde sıvı azot buharında 15 dakikada dondurulmuş ve sıvı azota daldırılarak saklanmıştır. Dondurma işlemi toplamda 20 kez tekrarlanmıştır. Alınan spermanın elde edilen karışık ejakülat miktarı (ml) ve sperm yoğunluğu (x109/ml) değerlendirilirken dondurma-çözdürme sonrası toplam, progresif, lokal spermatozoa motilitesi (%) ve ölü spermatozoa (%) parametreleri Bilgisayar Destekli Sperma Analizi (CASA) ile belirlenmiştir. Sperma miktarı en yüksek miktar 2,5 ml, en düşük miktar 1,0 ml ve ortalama 1,75±0,39 ml olarak kaydedilmiştir. Spermanın yoğunluğu ortalama 2,320x109/ml olarak tespit edilmiştir. Çözündürme sonrası TCGYG sulandırıcısına toplam ve progresif motilitesi bakımından, BHT antioksidan hem yıkanmış sperma hem de yıkanmamış sperma muamelesinde kontrol grubundan farkının önemli olduğu belirlenmiştir (P0,05). Ayrıca, lokal motilite bakımından yıkanmış sperma grubu yıkanmamış sperma grubundan fark önemli değildir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to define the effect of cryopreservation with different concentrations of butyl hydroxytoluene (BHT) at 0.6 mM, 2.0 mM, and 5.0 mM in Tris-citric acid-glucose egg yolk glycerol (TCGYG) based extender on semen quality of Saanen buck. Also, the effect of washed and unwashed sperm by centrifugation before cryopreservation was examined. Therefore, an optimal concentration of BHT could be found to develop a successful cryopreservation of buck sperm. The study was carried out at Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Science, Small Animals Unit. A total number of 4 Saanen bucks with 1-2 years old and 50-60 kg body weight were used in this study. Semen was collected twice a week during the mating season (November-January) using an artificial vagina in the presence of female goat. The collected semen was mixed in test tubes and the mixture was divided into two equal main groups. One portion was diluted in tris-citric acid-glucose (TCG) solution (1:5) and washed twice by centrifugation at 600 x g for 10 minutes, while the other portion was kept unwashed. The supernatant was carefully removed after washing and the residue was divided into four equal parts, while the unwashed semen was divided into two equal parts. Afterwards, washed and unwashed semen were re-suspended in one of the different TCG-based media with 5% glycerol and 15% powdered egg yolk supplemented or not with different concentrations of BHT according to the treatments: 1) washed semen; 2) washed semen + 0.6 mM BHT; 3) washed semen + 2.0 mM BHT; 4) washed semen + 5.0 mM BHT; 5) unwashed semen and 6) unwashed semen + 5.0 mM BHT. Following supplementation or not with BHT, semen treatments were packed into 6 different 0.25 ml straws then were left to equilibrate at +4°C for 2 hours. After equilibration, the straws were kept in liquid nitrogen vapor at 4 cm above the liquid nitrogen level for 15 minutes and frozen by storing in liquid nitrogen. The total number of the freezing process was repeated 20 times. The amount of mixed ejaculate (ml) and spermatozoa concentration (x109/ml) obtained by mixing the collected semen were recorded, while the evaluation of total, progressive, local sperm motility (%) and dead spermatozoa (%) was determined by Computer Assisted Semen Analysis (CASA). The obtained results showed that the maximum amount of semen was 2.5 ml; the minimum amount was 1.0 ml, and the average was 1.75 ml. The average of sperm concentration was 2,320x109/ml. In terms of total and progressive sperm motility in TCGYG extender after thawing, BHT groups were significantly (P0.05) difference between the control group and BHT groups in both of washed and unwashed semen. The difference between the washed and unwashed semen was also insignificant (P>0.05).