Sosyal medya mesajlarında mecazi dil kullanımının tüketici katılımı üzerindeki etkisi: Türk havayolu markaları üzerine ampirik bir araştırma
Effect of the use of figurative language in social media messages on consumer engagement: an empirical investigation on airline brands in Türki̇ye
- Tez No: 819933
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzün rekabetçi Pazar ortamında sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan markaların karşılaştığı problemlerin başında sosyal medyada tüketici katılımının nasıl arttırılacağı konusu gelmektedir. Alan yazındaki birçok araştırma marka içerik türlerinin katılım üzerinde önemli bir rol oynadığını kanıtlasa da şimdiye kadar içerikte yer alan mecazi dil unsurlarının önemi ve etkisine değinilmemiştir. Bu çalışmanın amacı marka-tüketici iletişimi ve tüketici katılımı çalışmalarından yararlanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu markalarının resmi Instagram ve Facebook hesaplarında yayınladıkları gönderilerin içeriğinde yer alan mecazi dil unsurlarının tüketici katılımı üzerindeki muhtemel etkilerini Kodlama/kod Açımlama ve Kullanımlar Doyumlar Teorisi çerçevesinde tespit etmektir. Çalışmada 1230 adet havayolu Instagram gönderisi ve 1687 adet Facebook gönderisi Çoklu Doğrusal Regresyon modeliyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda Instagram gönderileri açısından mecazi dil unsurlarından deyim ve kişileştirmelerin; Facebook gönderileri açısından ise deyimler, kişileştirmeler ve benzetmelerin tüketici katılımını çeşitli seviyelerde etkilediği saptanmıştır. Kullanımlar ve Doyumlar çerçevesinde tüketicilerin mecazi dil içeriklerine vermiş oldukları tepkilerin sosyal medya mecrasına göre değişip değişmediği sorusuna yanıt aramak için ise T-Testi yöntemi kullanılmış olup tüketici katılımının mecraya göre farklılaştığı sonucu elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, çevrimiçi ortamda kullanılacak mecazi dil unsurlarının katılımı nasıl etkilediğine dair ipuçları sunmasının yanı sıra sosyal medya pazarlama iletişiminde içeriğin nasıl tasarlanacağına dair pratik faydalar ve ipuçları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive market environment, one of the problems faced by brands that use social media effectively is how to increase consumer engagement. Although many studies have proven that brand content types play an important role in engagement, the importance and impact of figurative language elements in the content has not been addressed yet. The aim of this study is to determine the possible effects of the use of figurative language elements by Turkish airline Instagram and Facebook official pages, on the consumer engagement. Using the brand-consumer communication within the framework of the Encoding/decoding Model and Uses and Gratifications Theory, this study examines 1230 airline Instagram and 1687 Facebook posts with the Multiple Linear Regression Model. As a result of the research, idioms and personifications used in Instagram posts and idioms, personifications and similes in Facebook posts were found to affect consumer engagement at various levels. T-Test method was also used to find an answer to the question of whether the reactions of consumers to figurative language content within the Uses and Gratifications Framework varies across social media platform. In this respect, the result show that consumer engagement differs according to the social medi aplatform. The findings provide clues as to how metaphorical language elements to be used in the online environment affect engagement, as well as practical benefits and tips on how to design content in social media marketing communication.