Dimerkaptotriazin bağlı silika jel ile Pd(II) iyonlarının sulu çözeltilerden katı faz ekstraksiyonu
Column solid phase extraction of Pd (II) ions from aqueous solutions using dimercaptotriazine bonded silica gel
- Tez No: 819941
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOCAOBA, PROF. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Platin grubu metallerin (PGM) bir üyesi olan paladyum, özellikle otokataliz, elektronik ürünler, yakıt hücreleri, yağ işleme, cam endüstrisi, kuyumculuk, ilaç ve diş hekimliği gibi birçok ileri teknolojik ve farmasötik uygulamada en önemli metallerden biri olarak kabul edilir. Yüksek ekonomik değerinden ve doğada az bulunduğundan dolayı paladyumun geri kazanılması oldukça önemlidir. Ayrıca çevresel örneklerde eser düzeyde bulunan paladyumun tayini için başta katı faz ekstraksiyonu olmak üzere çeşitli ön deriştirme ve ayırma teknikleri kullanmak gerekmektedir. Bu çalışmada, dimerkaptotriazin bağlı silika jel ile Pd(II) iyonlarının katı faz ekstraksiyonu yapılmıştır. Pd(II) konsantrasyonlarının tayini için alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) kullanılmıştır. Katı faz ekstraksiyon çalışmalarında etkili olan sulu çözeltinin pH'sı, hacmi ve akış hızı ile elüent çözeltisinin türü, hacmi ve akış hızı gibi faktörlerin etkileri incelenmiş ve optimize edilmiştir. Optimum şartlarda çözeltide bulunan matriks iyonlarının Pd(II) geri kazanımına etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak basitlik, hassasiyet, seçicilik ve kolon kararlılığı açısından önerilen yöntemin Pd(II) katı faz ekstraksiyonu için uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Palladium, a member of the Platinum Group Metals (PGM), is considered one of the most important metals in various advanced technological and pharmaceutical applications such as autocatalysis, electronic devices, fuel cells, oil processing, glass industry, jewelry, medicine, and dentistry. Due to its high economic value and scarcity in nature, the recovery of palladium is highly significant. Additionally, various preconcentration and separation techniques, primarily solid-phase extraction, are required for the determination of trace levels of palladium in environmental samples. In this study, solid-phase extraction of Pd(II) ions was performed using dithiocarbamate-bonded silica gel. Flame atomic absorption spectrometry (FAAS) was employed for the determination of Pd(II) concentrations. The effects of factors such as the pH, volume, and flow rate of the aqueous solution, as well as the type, volume, and flow rate of the eluent solution, which are influential in solid-phase extraction studies, were investigated and optimized. The impact of matrix ions present in the solution on the recovery of Pd(II) was also examined. As a result, the proposed method was found to be suitable for the solid-phase extraction of Pd(II) in terms of simplicity, sensitivity, selectivity, and column stability.