Tiyokzantonnaftokarboksi sodyum asetat'ın sentezi, fotofiziksel ve fotokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of thioxanthone naphtocarboxy sodium acetate, investigation of its photophysical and photochemical properties
- Tez No: 819942
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fotopolimerizasyon, polimerleşebilme potansiyeli olan bir sistemin genellikle UV veya görünür bölgedeki ışığı soğurması ile meydana gelen aktif merkezin monomere katılmasıyla polimerin sentezi olarak tanımlanır. Bu radikalik aktif merkezin oluşumu sisteme eklenen bir fotobaşlatıcı ile sağlanır. Aktif merkezin oluşumu fotobaşlatıcının UV veya görünür bölgedeki ışığı soğurması ile gerçekleşmektedir. Fotobaşlatıcının ışığı (fotonu) soğurma kapasitesi molar absorbtivite katsayısı (ε), absorblanan ışığın bir reaksiyonu oluşturulabilme kapasitesinin kantitatif değeri ise kuantum verimi (ФF) ile ilişkilidir. Fotopolimerizasyon reaksiyonlarında kullanılan fotobaşlatıcılar Tip I ve Tip II olarak sınıflandırılabilir. Tip I fotobaşlatıcılar, ışık (foton) absorpsiyonu sonucunda hızlı bir şekilde radikallere veya iyonlara ayrışır ve bu aktif parçacıklar monomerlerle polimerizasyon reaksiyonlarını başlatır. Tip II fotobaşlatıcılar ise, yardımcı bir başlatıcı beraberinde aktif merkezleri oluşturur. Bu çalışmada suda çözünebilen tiyokzanton bazlı yeni bir fotobaşlatıcı olan TXNPA-Na'nın (Sodyum2-((12-okso-12H-benzo[b]tiyoksanten-9-il)oksi)asetat) sentezi gerçekleştirildi ve karakterize edildi. Fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri UV-Vis spektroskopisi ve floresans emisyon spektroskopisi ile incelendi. Akrilamit ve Polietilen glikol metil eter akrilat (PEGMEA)/ Polietilen glikol diakrilat (PEGDA) akrilatlarının fotopolimerizasyonunda kullanıldı. Etkin bir fotobaşlatma davranışı gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Photopolymerization is defined as the synthesis involving the addition of an active center into a monomer, usually occurring when a system with the potential to polymerize absorbs light in the UV or visible range. This radical active center formation is facilitated by a photoinitiator added to the system. The formation of the active center occurs by the photoinitiator absorbing light in the UV or visible range. The photoinitiator's capacity to absorb light (photons) is related to the molar absorptivity coefficient (ε), and the quantitative value of the absorbed light's ability to form a reaction is associated with the quantum yield (ФF). Photoinitiators used in photopolymerization reactions can be classified as Type I and Type II. Type I photoinitiators quickly decompose into radicals or ions upon light (photon) absorption, and these active particles initiate polymerization reactions with monomers. Type II photoinitiators generate active centers in the presence of a co- initiator. In this study, the synthesis and characterization of a new water-soluble thiocyanthone-based photoinitiator, TXNPA-Na (Sodium 2-((12-oxo-12H-benzo[b]thioxanthen-9-yl)oxy)acetate), was performed. Its photophysical and photochemical properties were investigated by UV-Vis spectroscopy and fluorescence emission spectroscopy. It was used in the photopolymerization of acrylamide and Polyethylene glycol methyl ether acrylate (PEGMEA)/ Polyethylene glycol diacrylate (PEGDA) acrylates. It was found to exhibit effective photoinitiation behavior.