Installation art in public spaces as a creative placemaking tool and its effects on people's interaction and socialization
Kamusal alanlarda yerleştırme sanatının yaratıcı mekân oluşturma aracı olarak kullanılması ve insanların etkileşimi ve sosyalleşmesine etkileri
- Tez No: 819943
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASLI CEYLAN ÖNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mimarlık ve sanat arasında yadsınamaz bir ilişki vardır. Mimarlık, izole binalar inşa etmek değil, bu binaların bağlam ve insanlarla ilişkisidir. Bağlamın mimariyle olduğu kadar enstalasyon sanatıyla da ayrılmaz bir bağı vardır. Sanat eserleri ve inşa edildiği kamusal alanlar arasındaki ilişki ise özellikle ilginçtir. Günümüzde sanat, izlenen bir şey olmanın ötesinde, yaşanılan bir olgu olma durumuna geçmiştir. Enstalasyon sanatı, çevre ile olan ilişkisi açısından sanat ve mimarinin kesiştiği noktada durmaktadır. Bu bağlamda, kamusal alanlarda sanatın mekan oluşturma üzerindeki etkisi giderek artmakta ve kentler kamusal alanları odak haline getirmek, aktifleştirmek, düzeltmek ve planlamak için kentsel tasarım yöntemlerinde sanatı daha aktif bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Sanat odaklı yer oluşturma yaklaşımı, bu tezin temelini oluşturan yaratıcı mekan oluşturma olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada, enstalasyon sanatının yaratıcı mekan oluşturmadaki rolü ve kamusal alanlarda insanların etkileşimi ve sosyalleşmesi üzerindeki etkisi, literatür taramasından elde edilen bilgilerle yorumlanan vaka çalışmaları ile araştırılmaktadır. Bu tezin analiz ve bulgularına göre enstalasyon sanatı, canlı kentsel mekanlar yaratırken insanlar arasında etkileşim yaratabilir ve sosyalleşmeyi arttırabilir.
Özet (Çeviri)
There is an undeniable relationship between architecture and art. Architecture is not building isolated buildings, but the relationship of these buildings with the context and people. Context has an inseparable bond with installation art as well as architecture. The relationship between artworks and the public spaces it has built is particularly interesting. Today, art has evolved beyond from being something to be viewed, to being an experienced phenomenon. Installation art stands at the intersection of art and architecture based on its relationship with the environment. In this context, the effect of art on placemaking in public spaces is gradually increasing, and cities have begun to use art more actively in urban design methods to anchor, activate, fix and plan public spaces. Art orientated approach of placemaking is defined as creative placemaking which is the foundation of this thesis. In this research, the role of installation art in creative placemaking and its effect on people's interaction and socialization in public spaces is explored by case studies related to the information obtained from the literature review. According to the analysis and findings of this thesis, installation art can create interaction between people and enhance socialization while creating vibrant urban spaces.