Şizofreni tanısı ile yatarak tedavi olmuş, taburculuk kararı alınmış hastalarda hastalık yönetimi, iyileşme ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between disease management, recovery and hopelessness levels in patients diagnosed with schizophrenia who have been treated as inpatients and who have been decided to be discharged
- Tez No: 820010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME BADEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışma yatarak tedavi olmuş, taburculuğu planlanan şizofreni hastalarında hastalık yönetimi, iyileşme ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Nicel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı ilişkisel tür olan araştırma, Ankara Şehir Hastanesi psikiyatri kliniklerinde yatmakta olan taburculukları planlanmış şizofreni tanısı almış bireylerle Nisan 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma örneklemini çalışmaya dahil kriterlerini karşılayan 158 hasta oluşturmuştur. Araştırmaya verileri, kişisel bilgi formu, Hastalık Yönetimi ve İyileşme Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak, bireylerle yüz yüze görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study has been inpatient treatment and has been done to determine the relationship between disease management, recovery and hopelessness levels in patients with schizophrenia planned to be discharged. Method: Research, which is the descriptive relational type from quantitative research methods, was conducted between April 2021 and June 2022 with individuals diagnosed with schizophrenia planned to be discharged in Ankara City Hospital psychiatric clinics. The research sample has created 158 patients who meet the criteria included in the study. The data for the research were obtained through face-to-face interviews with individuals using the personal information form, Disease Management and Recovery Scale, Beck Despair Scale. Data obtained as a result of the research were analyzed using IBM SPSS for Windows 25.0 program.