Impact of it teams on digital transformation and innovation
BT ekiplerinin dijital dönüşüm ve inovasyona etkisi
- Tez No: 820031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzün hızla gelişen iş ortamında, dijitalleşme, çeşitli sektörlerdeki şirketler için önemli bir unsur haline geldi. Dijitalleşmenin entegrasyonu, işletmeler için gelişmiş verimlilik, üretkenlik ve karlılıkla sonuçlanmıştır. Dijitalleşmeye geçiş, şirketlerin yeni müşterilere ve pazarlara ulaşarak operasyonları kolaylaştırmasına, maliyetleri en aza indirmesine ve gelirlerini artırmasına olanak sağladı. Dünya giderek birbirine bağlı hale geldikçe, dijital dönüşümü benimsemeyen şirketler ilgisiz kalma ve büyüme fırsatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle dijitalleşme, şirketlerin günümüz pazarında rekabetçi kalabilmeleri için çok önemli bir bileşen haline geldi. Bu çalışmanın amacı, BT ekiplerinin dijital dönüşüm ve inovasyon projelerinde daha etkin olabilmeleri için gerekli olan kriterleri belirlemektir. Tez, dijital dönüşüm ve inovasyon konularını, risk toleransı, dijital yönetişim, kurumsal girişimcilik ve bilgi paylaşımı konularını farklı sektörlerden 143 BT profesyonelinin katıldığı bir anket aracılığıyla alt başlıklara ayırarak değerlendirdi. Hipotezlerimizde de belirtildiği gibi bu alt başlıkların birbirini olumlu yönde etkilediği gözlemlendi. Tez, kuruluşların dijital dönüşüm ve inovasyon projelerinde daha başarılı olmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Özellikle BT ekiplerinin etkisi ve katkısına odaklanılır ve yönetimsel öneriler sunulur.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving business landscape, digitization has become an essential aspect for companies across various industries. The integration of digitization has resulted in improved efficiency, productivity, and profitability for businesses. The transition towards digitization has allowed companies to streamline operations, reach new customers and markets, minimize costs, and increase their revenues. As the world becomes increasingly interconnected, companies that fail to embrace digital transformation may risk becoming irrelevant and missing out on opportunities for growth. Therefore, digitalization has become a crucial component for companies to remain competitive in today's market. The aim of this study is to determine the criteria required for IT teams to be more effective in their digital transformation and innovation projects. The thesis evaluates the topics of digital transformation and innovation, risk tolerance, digital governance, corporate entrepreneurship, and knowledge sharing by dividing them into sub-headings through a survey of 143 IT professionals from different sectors. As stated in our hypotheses, it was observed that these sub-headings positively influence each other. The thesis is prepared to assist organizations in achieving greater success in their digital transformation and innovation projects.It specifically focuses on the impact and contribution of IT teams and provides managerial recommendations.