Characterization and anticancer activity of the auxenochlorella pyrenoidosa Ozcimen.001 and chlorella sorokiniana Egemen.002 polar microalgae
Auxenochlorella pyrenoidosa Ozcimen.001 ve chlorella sorokiniana Egemen.002 kutup mikroalglerinin karakterizasyonu ve antikanser aktivitesi
  1. Tez No: 820061
  2. Yazar: GÜLCAN AYŞİN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mikroalg türleri içerisinde, kutup bölgelerinden izole edilen mikroalgler oksidatif çevre koşullarını tolere etmek amacıyla metabolik adaptasyon mekanizması olarak değerli biyoaktiflerin ve özellikle etkili antioksidanların biyosentezini gerçekleştirmektedir. Mikroalglerin zengin içeriklerinde bulunan doğal pigmentlerden olan ve ikincil metabolitler olarak sentezlenen flavonoidler kanser hücrelerine karşı kullanılabilecek bir bileşen olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatürde kutup mikroalglerinin antikanser aktivitesi ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıda olup bu tez çalışmasında kullanılan türler ile alakalı çalışma bulunmamaktadır. Bu doğrultuda Antarktik ve Arktik bölgelerden izole edilen Auxenochlorella pyrenoidosa Ozcimen.001 (CP) ve Chlorella sorokiniana Egemen.002 (CS) kutup mikroalg türlerinin laboratuvar ortamında yetiştirilmesinden sonra kimyasal içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonrasında Soxhlet cihazı ile ekstraksiyona tabii tutulan mikroalg kültürlerinden elde edilen mikroalg ekstraktları elektrospreyleme yöntemi ile enkapsüle edilmiş ve elde edilen nanopartiküllerin karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonrasında hücre canlılık analizi ekstraktlar ve nanopartiküller XTT yöntemi ile A-549 ve MCF-7 hücre hatlarına uygulanmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen analizler sonucu elde edilen CP ve CS mikroalg ekstraktlarının flavonoid miktarı sırasıyla 1,16 mg Q/g DE ve 0,6 mg Q/g DE olarak tespit edilmiştir. Elde edilen CP nanopartikülünün boyutu ve PDI değeri 294,7 nm ve 0,406 olarak ölçülürken, CS nanopartikülünün boyutu ve PDI değeri 156,4 nm ve 0,40 olarak ölçülmüştür. Üretilen nanopartiküllerin enkapsülasyon verimleri %85-92 olarak belirlenmiştir. Çalışma doğrultusunda A-549 ve MCF-7 hücre hatlarında gerçekleştirilen antikanser çalışmaları sonucu mikroalg ekstraktı yüklü nanopartiküllerin anti-kanser aktivite gösterdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler doğrultusunda kullanılan kutup mikroalgi ekstraktı yüklü nanopartiküllerin antikarsinojenik ajan olarak biyoteknolojik ilaç kategorisinde değerlendirilme potansiyeli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Microalgae obtained from the polar regions are one of the species that produce valuable bioactives and especially effective antioxidants as a metabolic adaptation mechanism to tolerate oxidative environmental circumstances. Flavonoids, which are natural pigments found in microalgae and synthesized as secondary metabolites, appear as a component that can be used against cancer cells. In the literature, studies on the anticancer activity of polar microalgae are limited and there are no studies related to the species used in this thesis. In this context, first, cultivation of the polar microalgae species Auxenochlorella pyrenoidosa Ozcimen.001 (CP) and Chlorella sorokiniana Egemen.002 (CS) isolated from Antarctic and Arctic regions in laboratory were performed and then these cultures were characterized. After that, microalgae extracts obtained byusing a Soxhletapparatus are encapsulated via electrospraying. Then, XTT method was implemented on A-549 and MCF-7 cell lines to microalgae extract and nanoparticles for cell viability analysis. As a result of the analyses conducted for the study, the flavonoid content of the CP and CS microalgae extracts was found to be 1.16 mg Q/g DE and 0.6 mg Q/g DE, respectively. The obtained CP nanoparticle's size and PdI value were determined to be 294.7 nm and 0.406, whereas the CS nanoparticle's size and PdI value were 156.4 nm and 0.40. Encapsulation efficiency of the produced nanoparticles was determined as 85-92%. As a result of anticancer analysis performed on the A-549 and MCF-7 cell lines in accordance with the study, it was shown that nanoparticles loaded with microalgae extract exhibited anti-cancer activity. As a result, it has been determined that the polar microalgae extract-loaded nanoparticles utilized in the direction of the data obtained from the study have the potential to be evaluated as an anticarcinogenic agent in the biotechnological drug category.