5 yaş öğrencilerine uygulanan bütünleştirilmiş etkinliklerin çocukların fen ve matematik becerilerine etkisi
The effect of integrated activities applied to 5 year students on the science and mathematics skills of children
- Tez No: 820062
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER KÜÇÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, bütünleştirilmiş etkinliklerin, okul öncesi eğitim alan, 5 yaş çocuklarının fen ve matematik becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada bağımlı değişken olarak çocukların temel süreç becerileri, bağımsız değişken olarak ise bütünleştirilmiş fen-matematik becerileri belirlenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Düzce ili, Cumayeri ilçesi, Cumayeri Anaokulunda eğitim alan ve daha önce hiç okul öncesi eğitim almamış, yansız atama ile seçilen 5 yaş grubu çocuklarından oluşmaktadır. Araştırmaya 20 deneme, 20 kontrol grubu olmak üzere 40 çocuk katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, aile ve çocukla ilgili demografik bilgileri içeren kişisel bilgi formu ve okul öncesi çocuklarının bilimsel süreç beceri düzeylerini ölçmek amacıyla Okul Öncesi Öğrencilerine Yönelik Temel Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekten toplanan veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde nonparametrik testler kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan çocukların ön test ve son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında ve kontrol grubunda yer alan çocukların ön test ve son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubunun ön test ve son test sonuçları arasındaki ortalama puan farkını bulmak amacıyla da Mann Whitney U testi yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların, değişkenlere göre, temel bilimsel süreç becerisi ortalama puanları arasındaki farkın karşılaştırılmasında yine Mann Whitney U testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin temel süreç becerilerine yönelik ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of integrated activities on the science and mathematics skills of 5-year-old children in pre-school education were examined. In the study, children's basic process skills were determined as the dependent variable, and integrated science-mathematics skills were determined as the independent variable.The study group of this research consists of 5-year-old children who were educated in the Cumayeri Kindergarten in Düzce province, Cumayeri district in the 2021-2022 academic year and who had never received pre-school education before, and were selected by impartial assignment. A total of 40 children, 20 in the experimental group and 20 in the control group, participated in the study.As a data collection tool in the research, a personal information form containing demographic information about the family and the child and measuring the scientific process skill levels of preschool children were used. The Basic Skills Scale for Preschool Students was used. The data collected from the scale were analyzed in the SPSS package program. Nonparametric tests were used in the analysis of the data. Wilcoxon Signed Ranks test was used to compare the pretest and posttest mean scores of the children in the experimental group and the pretest and posttest mean scores of the children in the control group. Mann Whitney U test was used to find the mean score difference between the pretest and posttest results of the experimental group and the control group. Again, Mann Whitney U tests were used to compare the difference between the average scores of basic science process skills of the children in the experimental and control groups, according to the variables. As a result of the research, it was understood that the difference between the pre-test and post-test scores of the students in the experimental and control groups for basic process skills was significant.