Hibiskus (Hibiscus sabdariffa L.) çiçeği özütü ile gümüş nanopartiküllerin biyosentezi, karakterizasyonu ve antikanser aktivitesinin belirlenmesi
Biosynthesis,characterization and determination of anticancer activity of silver nanoparticles with Hibiscus (Hibiscus sabdariffa L.) flower extract
- Tez No: 895802
- Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZTÜRK KÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, tıbbi bir bitki olan Hibiskus (H. sabdariffa L.) çiçeğinin sulu ekstraktı ile gümüş nanopartiküllerinin (AgNP) biyosentezi iki farklı (50 ve 80oC) sıcaklık derecesinde gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen AgNP'lerin karakterizasyonu UV-VIS spektrometre, FE-SEM (Alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu), EDX (Enerji Dağılım X Işınımı Spektrometresi), FT-IR (Fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi), ZETA potansiyeli, DLS (Dinamik Işık Saçılımı) ölçüm analizleri yapılmıştır. Karakterizasyon sonucunda ~473 nm dalga boyunda spektrum gösteren, -27,6 mv (50 oC), -27,4 mv (80oC), elektriksel yüke sahip ve 100 nm'den küçük, küresel boyutta nanopartiküllerin oluştuğu belirlenmiştir FT-IR analizi sonucunda Hs-AgNP'lerin yapısındaki fonksiyonel grupların varlığını doğrulamıştır. sentezlenen AgNP'lerin antibakteriyel bakteriler üzerinde agar kuyucuk yöntemi ile çalışılmış ve test edilen tüm bakteri türlerine karşı orta derecede antibakteriyel aktivite gösterdiği belirlenmiştir. AgNP'lerin antikanser aktivitelerini belirlemek için A549 insan akciğer kanser, DLD-1 insan kolon kanser, HepG2 insan karaciğer kanser hücre hatları ve sitotoksik etkisini belirlemek için de L929 sağlıklı fare fibroblast hücre hatları kullanılmış, hücre canlılık, apoptoz ve oksidatif stres testleri yapılmıştır. Hs-AgNP'lerin hücreler üzerinde antiproliferatif etki gösterdiği hücreleri apoptoza uğrattığı ve hücreler üzerinde oksidatif stres etki oluşturduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Hibiscus sabdariffa bitki özütü kullanılarak elde edilen gümüş nanopartikülleri kanser tedavileri için alternatif bir ajan olarak geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biosynthesis of silver nanoparticles (AgNP) was carried out with the aqueous extract of the Hibiscus (H. sabdariffa L.) flower, a medicinal plant. Characterization of the synthesized AgNPs was performed with UV-VIS spectrometer, FE-SEM (Field emission scanning electron microscope), EDX (Energy Dispersion X Radiation Spectrometry), FT-IR (Fourier transform infrared spectroscopy), ZETA potential, DLS (Dynamic Light Scattering) measurement analyzes. As a result of characterization, it was determined that nanoparticles with a spectrum of ~473 nm wavelength, -27.6 mv (50 °C), -27.4 mv (80 °C), electrical charge and smaller than 100 nm were formed. The results obtained by FT-IR analysis confirmed the presence of various functional groups in the structure of Hs-AgNPs. The antibacterial effect of the synthesized AgNPs was studied on gram-positive and negative bacteria using the agar well method, and it was determined that they showed moderate antibacterial activity against all tested bacterial species. To determine the anticancer activities of the synthesized AgNPs, A549 human lung cancer, DLD-1 human colon cancer, HepG2 human liver cancer cell lines and to determine their cytotoxic effects, L929 healthy mouse fibroblast cell lines were used, and cell viability, apoptosis and oxidative stress tests were performed. It was determined that Hs-AgNPs had antiproliferative effect on cells, caused cells to apoptosis and created oxidative stress effect on cells. As a result, silver nanoparticles obtained using Hibiscus sabdariffa plant extract can be developed as an alternative agent for cancer treatments.