Pygmalion etkisi ve örgütsel bağlılık ilişkisinde örgütsel adaletin düzenleyici rolü: İstanbul ilindeki sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The moderating role of organizational justice in the relationship between pygmalion effect and organizational commitment: A study on health care workers in Istanbul
- Tez No: 820080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma, Pygmalion etkisi, örgütsel bağlılık ve örgütsel adalet değişkenlerini incelemektedir. Araştırmada ilk olarak örgütsel bağlılık ve örgütsel adalet kavramları ele alınmış, kavramları etkileyen farklı boyutlar üzerinden yönetici ve çalışan ilişkisi açıklanmıştır. Sonrasında Pygmalion etkisi ve kavramın etkilendiği boyutlar ele alınarak örgütsel bağlılık ile ilişkisi açıklanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket uygulaması belirlenmiş, uygulama Google Forms web sitesi üzerinden yapılmıştır. Anket, birden fazla yönetici ve o yöneticiye bağlı en az 2 çalışanın olduğu çalışma gruplarında uygulanmıştır. Toplamda 404 kişiye ulaşılmıştır. Alan yazını taraması sonucunda güvenirlik analizleri göz önünde bulundurularak Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Örgütsel Adalet Ölçeği ve Pygmalion Tutum İndeksi ölçme araçları olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler değerlendirilmiş ve araştırmanın hipotezleri doğrulanmıştır. Araştırma sonuçları, çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinin Pygmalion etkisine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini, algılanan beklentiler doğrultusunda çalışanların duygusal, normatif ve devamlılık bağlılığının etkilenebileceğini göstermiştir. Yapılan analizlerin sonuçları, örgütsel bağlılık ve Pygmalion etkisi arasındaki ilişkide örgütsel adaletin düzenleyici bir role sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The research examines the Pygmalion effect, organizational commitment and organizational justice variables. Firstly, the concepts of organizational commitment and organizational justice are discussed, and the relationship between managers and employees is explained through the different dimensions affecting the concepts. Afterwards, the Pygmalion effect and the dimensions affecting the concept are discussed and its relationship with organizational commitment is explained. A questionnaire was determined as the data collection method and the application was made through the Google Forms website. The survey was applied in work groups with more than one manager and at least 2 employees reporting to that manager. A total of 404 people were reached. As a result of the literature review, Organizational Commitment Scale, Organizational Justice Scale and Pygmalion Attitude Index were determined as measurement tools by taking reliability analysis into consideration. The data obtained from the research were evaluated and the hypotheses of the research were confirmed. The results of the research showed that employees' organizational commitment levels may vary depending on the Pygmalion effect, and that employees' affective, normative and continuance commitment may be affected in line with perceived expectations. The results of the analyses showed that organizational justice has a moderating role in the relationship between organizational commitment and Pygmalion effect.